Prawo bezradne wobec fałszerzy leków

Autor: Gazeta Prawna, RZ/Rynek Zdrowia • • 28 maja 2018 13:23

Pięć lat pozbawienia wolności grozi za fałszowanie produktów leczniczych. Mimo narastającego procederu nielegalnej produkcji leków wg danych Prokuratury Krajowej w 2016 r. było trzy akty oskarżenia, w  2017 r. - sześć, a przez pierwsze cztery miesiące 2018 r. - jeden.

Przestępczość farmaceutyczna jest elementem zorganizowanej, światowej przestępczości, obok handlu narkotykami i bronią. Fot. archiwum

Problemy związane z przestępczością lekową są coraz poważniejsze. W statystykach prokuratorskich tego nie widać, bo śledczy nadal nie są przygotowani do ścigania sprawców czynów karalnych ujętych w prawie farmaceutycznym.

Fałszowane są już nie tylko leki na potencję i odchudzanie. Niestety coraz częściej chodzi o drogie produkty na choroby rzadkie, leki nowotworowe czy wirusowe zapalenie wątroby typu C - podaje DGP.

Kłopoty z fałszywkami występują w wielu krajach UE, bo nie tylko Polska nie jest w stanie skutecznie egzekwować przepisów w praktyce. 

Zdaniem Ministerstwa Zdrowia sytuacja powinna poprawić się po wejściu w życie postanowień dyrektywy fałszywkowej (dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2011/62/UE). Zaczną być stosowane w lutym 2019 r. Każdy ze sprzedawanych leków na receptę oraz niektóre leki bez recepty będą musiały posiadać na swych opakowaniach unikalny kod serii leku, wprowadzony przez producenta.

Przestępczość farmaceutyczna jest elementem zorganizowanej, światowej przestępczości, obok handlu narkotykami i bronią.

Jak podczas ubiegłorocznej Międzynarodowej Konferencji Naukowej towarzyszącej obchodom 45-lecia Wydziału Farmaceutycznego z Oddziałem Medycyny Laboratoryjnej w Sosnowcu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego podał prof. Zbigniew Fijałek, we wrześniu 2016 r. w wyniku operacji ACIM, przeprowadzonej głównie w dużych portach w Afryce - w ciągu niecałych dwóch tygodni skonfiskowano 113 mln sfałszowanych leków, 13 mln sfałszowanych suplementów diety i 5 tys. sfałszowanych wyrobów medycznych.

Czytaj też: Sfałszowane leki nie zawierają substancji czynnej. Nie leczą, więc nawet zabijają...

Aż 35 proc. sfałszowanych leków zatrzymano w Nigerii. W tym kraju sfałszowanych jest ponad 60 proc. leków. Fałszowane tam są przede wszystkim leki przeciwmalaryczne, leki przeciwzapalne, przeciwbólowe, antybiotyki.

Więcej: gazetaprawna.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum