Prawnik: w przepisach nie ma sankcji za sprzedaż leków z automatu FOT. Arch. RZ; zdjęcie ilustracyjne

Czy możliwa jest sprzedaż leków za pomocą automatów vendingowych? Takie pytanie zadał użytkownik serwisu eporady24.pl. Zdaniem prawników, w przepisach jest furtka, która teoretycznie umożliwia taką działalność.

Pytający uzyskał odpowiedź, iż zgodnie z prawem farmaceutycznym, leki mogą być sprzedawane - co do zasady - wyłącznie w aptekach, ale wyjątkowo dopuszczalne jest sprzedawanie ich także w punktach aptecznych oraz placówkach obrotu pozaaptecznego, o których mówią art. 68, 70 i 71 ustawy Prawo farmaceutyczne.

Jak jednak zauważają prawnicy, powyższe przepisy odwołują się do wymogu wydawania leków przez zatrudnionych pracowników, nie ma tam wzmianki o sprzedaży produktów leczniczych za pomocą urządzeń. Pojawia się wobec tego pytanie, czy można sprzedawać leki za pomocą maszyn vendingowych?

- Wydaje się, że leki powinny być sprzedawane przez osoby wymienione w przepisach prawa, aczkolwiek przepisy nie przewidują żadnej sankcji za nieprzestrzeganie tego zapisu - wyjaśnia prawnik Bogusław Nowakowski.

- W teorii jest to furtka dla uznania, że jeżeli leki dopuszczone do sprzedaży pozaaptecznej sprzedawane będą za pomocą automatów vendingowych, a nie przez pracowników, to działanie takie co prawda byłoby niezgodne z przepisem, ale ustawodawca jak do tej pory nie przewidział za to żadnej kary. Przepisy takie nazywa się w nauce prawa lex imperfecta, można je uznać za „puste przepisy” - dodaje ekspert.

Więcej: rynekaptek.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH

Drogi Użytkowniku!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. O celach tego przetwarzania zostaniesz odrębnie poinformowany w celu uzyskania na to Twojej zgody. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.