Prawnik: w przepisach nie ma sankcji za sprzedaż leków z automatu

Autor: rynekaptek.pl/Rynek Zdrowia • • 22 lipca 2017 11:49

Czy możliwa jest sprzedaż leków za pomocą automatów vendingowych? Takie pytanie zadał użytkownik serwisu eporady24.pl. Zdaniem prawników, w przepisach jest furtka, która teoretycznie umożliwia taką działalność.

Prawnik: w przepisach nie ma sankcji za sprzedaż leków z automatu
FOT. Arch. RZ; zdjęcie ilustracyjne

Pytający uzyskał odpowiedź, iż zgodnie z prawem farmaceutycznym, leki mogą być sprzedawane - co do zasady - wyłącznie w aptekach, ale wyjątkowo dopuszczalne jest sprzedawanie ich także w punktach aptecznych oraz placówkach obrotu pozaaptecznego, o których mówią art. 68, 70 i 71 ustawy Prawo farmaceutyczne.

Jak jednak zauważają prawnicy, powyższe przepisy odwołują się do wymogu wydawania leków przez zatrudnionych pracowników, nie ma tam wzmianki o sprzedaży produktów leczniczych za pomocą urządzeń. Pojawia się wobec tego pytanie, czy można sprzedawać leki za pomocą maszyn vendingowych?

- Wydaje się, że leki powinny być sprzedawane przez osoby wymienione w przepisach prawa, aczkolwiek przepisy nie przewidują żadnej sankcji za nieprzestrzeganie tego zapisu - wyjaśnia prawnik Bogusław Nowakowski.

- W teorii jest to furtka dla uznania, że jeżeli leki dopuszczone do sprzedaży pozaaptecznej sprzedawane będą za pomocą automatów vendingowych, a nie przez pracowników, to działanie takie co prawda byłoby niezgodne z przepisem, ale ustawodawca jak do tej pory nie przewidział za to żadnej kary. Przepisy takie nazywa się w nauce prawa lex imperfecta, można je uznać za „puste przepisy” - dodaje ekspert.

Więcej: rynekaptek.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum