×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Prawidłowa dawka witaminy D. Ważne wytyczne ws. dziennej normy

Autor: oprac. KK • Źródło: Rynek Zdrowia, GIS05 marca 2023 21:15

Jaka jest zalecana dzienna dawka witaminy D w suplementach diety? Wytyczne w tym zakresie określił Zespół ds. Suplementów Diety działający przy Radzie Sanitarno-Epidemiologicznej. Zespół wskazał dwa zalecenie stężenia witaminy D dla dwóch grup wiekowych.

Prawidłowa dawka witaminy D. Ważne wytyczne ws. dziennej normy
Dzienna norma witaminy D w suplementach diety. Wytyczne ws. maksymalnej dziennej dawki Fot. AdobeStock

 

Dzienna norma witaminy D w suplementach diety. To  maksymalna dzienna dawka

Zespół ds. Suplementów Diety działający przy Radzie Sanitarno-Epidemiologicznej ostatnie zalecenia w sprawie maksymalnej dawki witaminy D w zalecanej dziennej porcji w suplementach diety wydał w 2021 roku.

W wytycznych wskazano, że określa się maksymalną bezpieczną ilość witaminy D w zalecanej dziennej porcji w suplementach diety na poziomie:

  • 2000 IU (50 µg) dla suplementów diety przeznaczonych dla zdrowej populacji osób dorosłych do 75 roku życia
  • 4000 IU (100 µg) dla suplementów diety przeznaczonych wyłącznie dla osób zdrowych powyżej 75 roku życia.

Eksperci przypominają, że w Polsce w badaniach przekrojowych u 90 proc. zdrowych dorosłych kobiet i mężczyzn stwierdzono niedobory witaminy D. 

Jednak głównym źródłem witaminy D w organizmie człowieka jest synteza skórna zależna od wielu czynników, w tym m.in. od pory roku, pory dnia, stopnia nasłonecznienia, czasu ekspozycji, wieku i masy ciała.

– Szacuje się, że w warunkach polskich odkrycie w słoneczny dzień co najmniej 18 proc. powierzchni ciała, bez stosowania kremów z filtrem ochronnym przez 15 – 20 minut w godzinach 10-15 powoduje wystarczającą syntezę witaminy D. Natomiast jest wiele czynników, takich jak zachmurzenie, zanieczyszczenie powietrza, zwiększona pigmentacja skóry, zaawansowany wiek, czy nadmierne stosowanie kremów z filtrem SPF powyżej 15, które znacząco wydłużają czas ekspozycji konieczny do wytworzenia odpowiedniej ilości witaminy lub nawet uniemożliwiają uzyskanie odpowiedniego zaopatrzenia w witaminę D drogą syntezy skórnej, nawet przy odpowiednim czasie przebywania na słońcu w okresie wiosenno-letnim - czytamy w uzasadnieniu uchwały zespołu.

W związku z tym wskazano, że:

  • Z uwagi na zmniejszoną skuteczność syntezy skórnej oraz potencjalne obniżone wchłanianie w przewodzie pokarmowym, a także zmieniony metabolizm witaminy D w grupie osób zdrowych powyżej 75 roku życia, suplementację w tej grupie należy prowadzić przez cały rok w dawce 2000 – 4000 IU/na dobę w zależności od masy ciała i podaży witaminy D w diecie.
  • Natomiast w przypadku osób w wieku 19-65 lat, spełniających warunki przebywania na słońcu w okresie od maja do września suplementacja nie jest konieczna, choć wciąż zalecana i bezpieczna. Jeżeli warunki przebywania na słońcu nie są spełnione, zalecana jest suplementacja w dawce 800 – 2000 IU/na dobę, w zależności od masy ciała i podaży witaminy D w diecie, przez cały rok
  • U seniorów w wieku 65 – 75 lat oraz osób z ciemną karnacją skóry, z uwagi na zmniejszoną skuteczność syntezy skórnej, suplementację należy prowadzić przez cały rok w dawce 800 – 2000 IU/dobę w zależności od masy ciała i podaży witaminy D w diecie.











Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze