Pracodawcy RP: ustawa o Funduszu Medycznym może ograniczyć dostęp do nowych terapii

Autor: MAK/Rynek Zdrowia • • 21 października 2020 20:31

Podpisana przez Prezydenta RP we wtorek (20 października) ustawa o Funduszu Medycznym zawiera wiele nieprecyzyjnych zapisów. Może przyczynić się to do ograniczenia dostępności do innowacyjnych leków. Co ważne, były one jednym z głównych przyczyn powstania Funduszu Medycznego - przypominają w swoim stanowisku Pracodawcy RP.

Pracodawcy RP: ustawa o Funduszu Medycznym może ograniczyć dostęp do nowych terapii
FOT. Arch. RZ; zdjęcie ilustracyjne

Organizacja ta wskazuje, że na nowe terapie pacjenci będą mogli czekać nawet ponad 420 dni. Tyle wynosi średni czas dostępu do nowych terapii w UE. Efekt? Z dobrych intencji pozostała próba równania do średniej  unijnej i to w bardzo ograniczonej liczbie wskazań.

- Pracodawcy RP pokładali w ustawie o Funduszu Medycznym olbrzymie nadzieje. Byli przekonani, że dzięki tej ustawie uda się stworzyć rozwiązania, które zapewnią szybki dostęp do innowacyjnych terapii. Co więcej, dzięki nowym przepisom miałaby w końcu zostać ograniczona skala zbiórek na leczenie na portalach crowdfundingowych. Tak się jednak nie stanie - czytamy w stanowisku.

Na etapie prac parlamentarnych Pracodawcy RP apelowali do Kancelarii Prezydenta i Sejmowej Komisji Zdrowia o dialog i rozważenie poprawek przyjętych przez Senat. Chodzi o poprawki, które doprecyzowywały postanowienia ustawy. 

- Uważaliśmy, że jeśli intencją było zapewnienie nowej, krótszej ścieżki dostępu do innowacji dla osób chorych, dla których czas ma szczególny wymiar, to niezbędne jest doprecyzowanie zapisów i częstsze włączanie leków do Funduszu Medycznego. Trzeba pamiętać, że to nie wpłynęłoby na budżet Funduszu, gdyż terapie w nim znajdują się tylko określony czas, a ich finansowanie połączone jest z monitorowaniem skuteczności - mówi Beata Rorant, ekspert Pracodawców RP ds. ochrony zdrowia.

Organizacja wskazuje, że ustawa o Funduszu Medycznym miała szansę przywrócić nadzieję tysiącom polskich pacjentów, którzy nie mają szansy na otrzymanie odpowiedniego leczenia z powodu zbyt powolnego wprowadzania w Polsce do systemu refundacji skutecznych, przełomowych terapii. 

- Dzisiaj, niestety, mamy mało precyzyjną ustawę o Funduszu Medycznym, która już nie daje nadziei na szybsze zwiększenie dostępu do skutecznych terapii. Co więcej, plan NFZ na 2021 r. zakłada ok. 1 miliard złotych mniej na refundację leków - podsumowuje ekspert Pracodawców RP ds. zdrowia.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum