Poznań: apel o kodeks etyczny dla farmaceutów

Autor: KAI/Rynek Zdrowia • • 13 września 2009 14:47

Z apelem o stworzenie szczegółowego kodeksu etycznego zwrócił się do farmaceutów całego świata abp Zygmunt Zimowski podczas Międzynarodowego Kongresu Farmaceutów Katolickich.

Poznań: apel o kodeks etyczny dla farmaceutów
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Tematem zjazdu, organizowanego przez Międzynarodową Federację Farmaceutów Katolickich jest bezpieczeństwo leku, etyka i świadomość farmaceuty – podaje Katolicka Agencja Informacyjna.

– Świat potrzebuje globalnej solidarności, a farmaceutom konieczny jest wspólny kodeks etyczny i wierność niezaprzeczalnym wartościom, których źródło człowiek znajduje w Bogu.  Wspólny kodeks etyczny jest niezbędny do wytwarzania i dystrybucji leków, w sposób szczególny tych, które są przeznaczone dla dzieci – podkreślił przedstawiciel Stolicy Apostolskiej.

Hierarcha zwrócił uwagę na problem leków fałszywych, nielegalnie wyprodukowanych, nigdzie nie przebadanych, zawierających często toksyczne zanieczyszczenia. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia ONZ, jedna czwarta leków sprzedawanych w biednych krajach jest sfałszowana.

– Farmaceuci muszą sprzeciwić się takim – apelował abp Zimowski.

Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia zauważył również, że obrót leków nie jest dzisiaj uzależniony od tradycyjnej etyki medycznej, ale mieści się w tak zwanej logice rynku. Często, z motywów ekonomicznych, nie bierze się w ogóle pod uwagę chorób typowych dla krajów biednych, ponieważ wytwarzanie leków przeznaczonych dla milionów ludzi bez pieniędzy nie przynosi pożądanych wpływów ekonomicznych. Są to tak zwane orphan drugs, czyli leki sieroce, którym nie poświęca się żadnych badań naukowych.

Arcybiskup zaapelował, aby farmaceuci katoliccy odkryli wartość etyczną zawodu aptekarza.

– Farmaceuta nie może podporządkować sumienia logice sprzedaży – podkreślił przewodniczący Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum