Poznań. NFZ o wysokości dodatków covidowych wypłaconych personelowi

Autor: oprac. LJ • Źródło: NFZ22 lutego 2022 18:12

W 2021 roku wielkopolski NFZ przekazał szpitalom na walkę z COVID-19 1,3 mld złotych. 824,6 mln zł to pieniądze na świadczenia, a ponad 505,6 mln zł to dodatki covidowe dla personelu.

Poznań. NFZ o wysokości dodatków covidowych wypłaconych personelowi
Trzecia fala pandemii wiosną 2021 roku mocno uderzyła w Wielkopolskę - mówi Agnieszka Pachciarz, dyrektor NFZ w Poznaniu Fot. PTWP
 • W sumie wielkopolskie szpitale w ubiegłym roku odnotowały prawie 27 tys. hospitalizacji pacjentów z powodu COVID-19
 • Od momentu wybuchu pandemii W Polsce do połowy lutego tego roku, wielkopolski oddział NFZ przekazał na walkę z nią ponad 2,5 mld złotych, z czego w całym 2021 roku do samych szpitali trafiło 1,3 mld złotych
 • Z kwoty 1,3 mld zł świadczenia na rzecz pacjentów udzielane w szpitalach 824,6 mln złotych, a ponad 505,6 mln złotych to dodatki covidowe dla personelu

27 tys. hospitalizacji z powodu COVID-19 w Wielkopolsce

Wielkopolski oddział Narodowego Funduszu Zdrowia przygotował podsumowanie roku, w którym pokazuje, jak w 2021 roku wyglądała praca poszczególnych szpitali w walce z pandemią. Odpowiada m.in. na pytania:

 • Ilu pacjentów z COVID-19 leczyły w 2021 roku wielkopolskie szpitale?
 • Do których placówek trafiło najwięcej osób zakażonych Sars-Cov-2?
 • Ile kosztowało ich leczenie?
 • Ile pieniędzy WOW NFZ przekazał szpitalom na walkę z pandemią?
 • Kto otrzymał najwyższą kwotę?
 • Jakie sumy zostały przeznaczone na świadczenia medyczne?
 • Jakie na dodatki covidowe dla personelu?

W sumie wielkopolskie szpitale w ubiegłym roku odnotowały prawie 27 tys. hospitalizacji pacjentów z powodu COVID-19. 1,2 tys. z nich, to hospitalizacje jednodniowe, w pozostałych przypadkach chorzy wymagali dłuższego pobytu na oddziałach.

Trzecia fala zachorowań na COVID-19 wymagała przygotowania najwyższej jak do tej pory liczby łóżek. 12 kwietnia 2021 r. baza w regionie liczyła 3707 miejsc, a w wielkopolskich szpitalach najwięcej pacjentów z COVID-19 przebywało 9 kwietnia 2021 roku – zajętych było wtedy ponad 3131 łóżek.

Najwięcej chorych leczył Wielospecjalistyczny Szpital Miejski im. J. Strusia w Poznaniu, który niemal od początku pandemii do końca czerwca 2021 roku pozostawał szpitalem w całości dedykowanym pacjentom covidowym. Przez cały rok sprawozdał ponad 4 tys. hospitalizacji.

Podobną rolę z przerwami pełnił również Szpital Tymczasowy na Międzynarodowych Targach Poznańskich prowadzony przez Szpital Kliniczny Przemienienia Pańskiego UM w Poznaniu.Odnotował on 2,3 tys. hospitalizacji.

Największą bazą łóżek dysponował on w szczycie trzeciej fali, kiedy było ich 356. Następnie pozostawał w stanie „uśpienia” od 10 lipca, by na początku listopada ponownie wrócić do przyjmowania pacjentów covidowych.

Inne szpitale, które leczyły najwięcej pacjentów z COVID-19 to placówki w:

 • Słupcy (1,8 tys. hospitalizacji)
 • Ostrowie Wielkopolskim (1,6 tys. hospitalizacji).
 • Szpital MSWiA w Poznaniu, który od lipca 2021 r. przejął rolę wiodącej placówki leczącej chorych z COVID-19 w Wielkopolsce. Przez cały rok sprawozdał on 1,2 tys. hospitalizacji
 • Czarnkowie (1,1 tys. hospitalizacji)
 • Koninie (1,1 tys. hospitalizacji)
 • Rawiczu (954 hospitalizacje),
 • Gnieźnie (817 hospitalizacji),
 • Pile (776 hospitalizacji).

Szpitale, które otrzymały najwięcej pieniędzy

Od momentu wybuchu pandemii W Polsce do połowy lutego tego roku, wielkopolski oddział NFZ przekazał na walkę z nią ponad 2,5 mld złotych, z czego w całym 2021 roku do samych szpitali trafiło 1,3 mld złotych.

Przez cały ubiegły rok świadczenia na rzecz pacjentów udzielane w szpitalach to 824,6 mln złotych, a ponad 505,6 mln złotych to dodatki covidowe dla personelu – 490,1 mln zł otrzymali pracownicy stanowiący personel medyczny, a pozostałe 15,5 mln zł – personel niemedyczny.

Pieniądze przekazane szpitalom na świadczenia medyczne to koszty hospitalizacji, szczepień, testowania pacjentów przebywających w szpitalu, pobytów w izolatoriach, transportu covidowego, dializoterapii i inne.

W 2021 roku najwyższa kwota trafiła do Szpitala Miejskiego im. J. Strusia w Poznaniu. Placówka ta za świadczenia covidowe i dodatki dla personelu otrzymała w tym czasie prawie 209 milionów złotych.

Na drugim miejscu znalazł się Szpital Kliniczny Przemienienia Pańskiego UMP prowadzący szpital tymczasowy na MTP oraz tamtejszy punkt szczepień. Podmiot ten otrzymał w 2021 roku ponad 110 mln złotych.

Centrum Medyczne HCP otrzymało ponad 66 mln zł i znalazło się na trzecim miejscu wśród szpitali zaangażowanych w walkę z COVID-19.

Kolejne szpitale, które w 2021 roku udzielały świadczeń covidowych to Szpital w Koninie (64,5 mln zł), Szpital w Ostrowie Wielkopolskim (59,8 mln zł) i Szpital MSWiA w Poznaniu (55,4 mln zł).

W przypadku pieniędzy przekazywanych tylko na świadczenia na rzecz pacjentów, bez dodatków covidowych dla personelu, pierwsze dwie placówki pozostają na tych samych miejscach z kwotami: 136,4 mln zł oraz 87,8 mln zł, natomiast na miejscu trzecim znalazł się Szpital w Ostrowie Wielkopolskim, który za udzielanie świadczeń covidowych w 2021 roku otrzymał 34,4 mln zł. Kolejne placówki to Szpital MSWiA (34,1 mln zł), Centrum Medyczne HCP (33,3 mln zł), Szpital w Koninie (30,4 mln zł).

Punkty pobrań i szczepień

Wielkopolskie szpitale organizowały także transport dla zakażonych pacjentów, prowadziły laboratoria wykonujące testy w kierunku Sars-Cov-2, a także punkty pobrań wymazów. Wiele placówek angażowało się także w organizację punktów szczepień, prowadziło izolatoria, a od kwietnia 2021 roku oferowało ozdrowieńcom rehabilitację pocovidową.

W 2021 roku punkty szczepień na terenie województwa Wielkopolskiego podały pacjentom 4,5 miliona dawek szczepionki przeciw COVID-19, a prawie 60 procent Wielkopolan zostało w pełni zaszczepionych (jednodawkową szczepionką J&J albo dwiema dawkami szczepionek innych producentów).

- Trzecia fala pandemii wiosną 2021 roku mocno uderzyła w Wielkopolskę. Poradziliśmy sobie z nią nie korzystając z pomocy sąsiednich województw, choć takie scenariusze były brane pod uwagę. Cały czas przykładamy dużą wagę do efektywnego i racjonalnego gospodarowania łóżkami i monitorowania czasu pobytu pacjentów. Wielkopolska zwykle była również gotowa, by w miarę możliwości, w trudnych sytuacjach wspomagać inne województwa – mówi Agnieszka Pachciarz, dyrektor WOW NFZ.

- Pod koniec 2021 roku do szpitali trafiało też więcej dzieci niż na początku roku, pediatrzy coraz częściej obserwowali też PIMS, czyli zespół pocovidowy u dzieci – chorobę, z którą wcześniej nie mieliśmy do czynienia. Należy zwrócić uwagę, że nie tylko COVID-19 jest nową chorobą, ale też występujące po nim powikłania, które są najcięższe u pacjentów nieszczepionych - dodaje Magdalena Figlerowicz, konsultant wojewódzki w dziedzinie chorób zakaźnych. 

 

 

 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum