Powierzchnia aptek wykonujących szczepienia. Minister zdrowia ujednolica rozporządzenie

Autor: oprac. ML • Źródło: Rynek Zdrowia10 stycznia 2023 18:00

W Dzienniku Ustaw ukazało się obwieszczenie Ministra Zdrowia dotyczące zmienionego w grudniu ub., roku rozporządzenia  w sprawie wykazu pomieszczeń, wchodzących w skład powierzchni podstawowej i pomocniczej apteki. Chodzi m.in. o szczepienia na COVID-19 i grypę w aptekach.

Powierzchnia aptek wykonujących szczepienia. Minister zdrowia ujednolica rozporządzenie
Obwieszczenie ukazało się już w Dzienniku Ustaw. Fot. Shutterstock
  • Ogłoszono tekst jednolity rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 26 września 2002 r. w sprawie wykazu pomieszczeń wchodzących w skład powierzchni podstawowej i pomocniczej apteki
  • To rozporządzenie zostało zmienione 31 grudnia 2021 r. poprzez uściślenie dotyczące powierzchni aptek wykonujących szczepienia ochronne
  • Termin na dostosowanie aptek do wymogów odnośnie ich powierzchni podstawowej i pomocniczej stracił ważność

Jak czytamy w obwieszczeniu Ministra Zdrowia, podany w załączniku  tekst jednolity rozporządzenia nie obejmuje § 2 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 31 grudnia 2021 r. Termin na dostosowanie aptek do wymogów odnośnie ich powierzchni podstawowej i pomocniczej stracił ważność. Usunięty przepis stanowił, że:

Stanowił on, że:

  • „§ 2. Apteki ogólnodostępne, w których przeprowadza się szczepienia ochronne przeciw COVID-19 lub grypie, dostosują powierzchnię podstawową lokalu apteki do wymagań określonych w § 1 ust. 2 i 3 rozporządzenia zmienianego w § 1, w brzmieniu nadanym niniejszym rozporządzeniem, do dnia 1 września 2022 r. Ust. 2 stanowi, że w przypadku przeprowadzania w aptece ogólnodostępnej szczepienia ochronnego przeciw COVID-19 lub grypie, lub opieki farmaceutycznej, w skład powierzchni podstawowej lokalu tej apteki wchodzi ponadto pokój opieki farmaceutycznej. Z kolei ust. 3 stwierdza, że "Funkcję pokoju opieki farmaceutycznej może pełnić także pomieszczenie, o którym mowa w ust. 1 pkt 7, czyli pomieszczenie administracyjno-szkoleniowe.


 

DO POBRANIA

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum