Posłowie zajęli się przepisami o niekomercyjnych badaniach klinicznych

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 24 września 2015 20:06

Wprowadzenie ułatwień dla sponsorów niekomercyjnych badań klinicznych oraz rozwój badań naukowych w kraju poprzez zapewnienie finansowania części procedur medycznych przez NFZ przewiduje projekt zmian w przepisach, którym w czwartek ( 24 września) zajęli się posłowie.

Posłowie zajęli się przepisami o niekomercyjnych badaniach klinicznych
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Pierwsze czytanie poselskiego projektu noweli prawa farmaceutycznego odbyło się na posiedzeniu sejmowej komisji zdrowia.

Nowe regulacje - jak mówiła reprezentująca wnioskodawców Janina Okrągły (PO) - mają wesprzeć polskie środowisko akademickie w możliwości prowadzenia badań klinicznych i nowoczesnych, innowacyjnych terapii, skierowanych do pacjentów

cierpiących na choroby rzadkie, lub takich, u których nie uzyskano pozytywnego efektu poprzez zastosowanie terapii standardowych.

- Polska jest krajem, pomimo olbrzymiego potencjału i bazy szpitalnej, stosunkowo niewielkiej liczby badań klinicznych - powiedział na posiedzeniu komisji wiceminister zdrowia Igor Radziewicz-Winnicki.

Jak podał, ogólna liczba wniosków o zarejestrowanie badania klinicznego kształtuje się pomiędzy 400 a 500 rocznie, z czego jedynie kilka z nich w skali roku dotyczy badań niekomercyjnych, czyli takich których celem nie jest doprowadzenie do uzyskania dokumentów uprawniających do masowej sprzedaży produktów leczniczych, a rozwój określonej wiedzy np. w onkologii dziecięcej.

W 2011 r. badania rejestrowane przez sponsorów niekomercyjnych stanowiły 0,6 proc. zarejestrowanych badań klinicznych, w 2012 roku - 1,7 proc., w 2013 r. - 0,4 proc., w 2014 roku - 2 proc., a w 2015 roku według stanu na koniec lipca - 0,4 proc.

Jak podkreślał wiceminister, jest bardzo duży dystans dzielący nas od Unii Europejskiej w tej materii. Odsetek ten w UE sięga nawet 39 proc. wszystkich projektów, a średnio wynosi 25 proc.

Autorzy regulacji podają, że w latach 2011-2015 w badaniach klinicznych niekomercyjnych w Polsce wzięło udział ok. 3 tys. pacjentów.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze