Poseł Latos zapewnia: "ustawa 75 plus" będzie wkrótce procedowana

Autor: Onet/Rynek Zdrowia • • 25 lutego 2016 10:15

W sejmowym expose premier Beata Szydło zadeklarowała, że jej rząd będzie finansował leki pacjentom powyżej 75. roku życia. Rząd Prawa i Sprawiedliwości w ciągu pierwszych 100 dni nie skierował do Sejmu ustawy, ale prace na rzecz jej wprowadzenia już trwają.

Poseł Latos: ustawa 75 plus będzie wkrótce procedowana

W ocenie Tomasza Latosa (PiS) ustawa rządowa wymagała uzgodnień międzyresortowych i przygotowań zewnętrznych, dlatego nie od razu wejdzie w życie.

Poseł z sejmowej Komisji Zdrowia zaznaczył, że w pracach nad ustawą nie ma opóźnienia. Dodaje też, że ustawa jest już gotowa i lada chwila będzie procedowana w Sejmie. W życie ma wejść we wrześniu.

Jego zdaniem potrzebne są szczegółowe wyliczenia, które są już przygotowane i skorelowanie ich ze zmieniającą co jakiś czas listą leków refundowanych.

W pierwszym roku funkcjonowania ustawy wydatki mają wynieść 125 milionów złotych, a w kolejnym - 564 miliony. Według Latosa, rząd sfinansuje część leków dla osób powyżej 75. roku życia. Są dwie tego przyczyny: względy finansowe oraz niewydolny system informatyczny. Chodzi także o to, by refundowane leki mogli wypisywać lekarze rodzinni, dzięki czemu zachowana zostanie odpowiednia kontrola.

Więcej: www.onet.pl

 

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum