Porozumienie Zielonogórskie apeluje do aptekarzy ws. leków dla dzieci

Autor: RR/Rynek Zdrowia • • 31 października 2012 14:51

Każde polskie dziecko ma prawo do bezpłatnej opieki zdrowotnej - przypomina Federacja Porozumienie Zielonogórskie na ulotkach, które w listopadzie pojawią się w przychodniach lekarzy rodzinnych.

Porozumienie Zielonogórskie apeluje do aptekarzy ws. leków dla dzieci

”W związku z powtarzającymi się problemami związanymi z realizacją recept na leki refundowane zapisywane dzieciom rodziców nieposiadających dowodu ubezpieczenia zdrowotnego, Federacja Porozumienie Zielonogórskie rozpoczyna akcję informacyjną, w której wskazuje zainteresowanym odpowiednie przepisy i apeluje, by rodzice ubezpieczeni sprawdzali, czy ich dzieci zostały zgłoszone do ubezpieczenia” - wyjaśnia w mailu do portalu rynekzdrowia.pl Monika Kowalska, rzecznik prasowy FPZ.

Dodaje, że często zdarza się, iż apteki nie chcą realizować recept refundowanych, co zmusza rodziców do wykupu pełnopłatnych leków. Aptekarze tłumaczą, że mają problem ze zwrotem pieniędzy z NFZ, gdy dochodzi do refundacji leków zapisywanych dzieciom, których rodzice nie posiadają w czasie wizyty potwierdzenia ubezpieczenia zdrowotnego.

Kowalska tłumaczy, że zgodnie z przepisami świadczenia udzielane dzieciom ubezpieczonym finansowane są bezpośrednio przez NFZ. Dzieci rodziców nieposiadających ubezpieczenia zdrowotnego także mają prawo do bezpłatnej ochrony zdrowia oraz do refundacji leków. Uprawnienia te wynikają z przepisów prawa międzynarodowego, Konstytucji RP oraz ustawodawstwa polskiego.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum