Popularny antybiotyk nie do kupienia w aptekach. Lekarze alarmują

Autor: oprac. SzB • Źródło: Twoje Zdrowie, Rynek Zdrowia12 października 2022 15:25

W aptekach brakuje penicyliny fenoksymetylowej, czyli podstawowego leku na anginę. To duży problem dla pacjentów, tym bardziej sezon infekcyjny za pasem.

Popularny antybiotyk nie do kupienia w aptekach. Lekarze alarmują
Popularny antybiotyk nie do kupienia w aptekach. Lekarze alarmują Fot. AdobeStock
  • Są problemy z dostępnością najpopularniejszego leku na anginę. Chodzi o penicylinę fenoksymetylową
  • — Sezon infekcyjny się rozpoczyna, a w Warszawie w żadnej aptece nie ma penicyliny fenoksymetylowej [...] Czy Ministerstwo Zdrowia coś wie na ten temat — pyta, w mediach społecznościowych, dr Paweł Doczekalski, zastępca sekretarza Naczelnej Rady Lekarskiej
  • Portal "Twoje Zdrowie" informuje, że resort zdrowia szuka obecnie tej konkretnej penicyliny poza granicami kraju 

W aptekach brakuje najpopularniejszego leku na anginę

W aptekach brakuje jednego z najpopularniejszych leków na anginę. Chodzi o penicylinę fenoksymetylową. Lekarze zgodnie przyznają, że brak tego leku to duży problem dla chorych, zwłaszcza w sezonie wzmożonych infekcji.

- Sezon infekcyjny się rozpoczyna, a w Warszawie w żadnej aptece nie ma penicyliny fenoksymetylowej — lek pierwszego rzutu w przypadku anginy. Czy Ministerstwo Zdrowia coś wie na ten temat, dlaczego tak podstawowego leku brakuje w aptekach? - zapytał na Twitterze dr Paweł Doczekalski, zastępca sekretarza Naczelnej Rady Lekarskiej.

Dostawy leku wstrzymane. Lekarze będą szukać zamienników

Portal "Twoje Zdrowie" prowadzony przez redakcję RMF24 informuje, że Ministerstwo Zdrowia szuka obecnie tej konkretnej penicyliny poza granicami kraju. Jak dowiedział się dziennikarz portalu, jedyny producent poinformował, że wstrzymuje dostawy do końca października.

W takim wypadku lekarze będą zmuszeni szukać zamienników. Mają jednak obawy, czy okażą się tako samo skuteczne. 

— Jak tego leku nie będzie, trzeba będzie go zamieniać. Obawiam się, że pacjenci będą wracać. Będzie to kłopot i dla mnie, i dla pacjenta. Pacjenci mogą być cofani z apteki, będą tworzyć dodatkowe kolejki. Byłoby świetnie, gdyby skuteczne leki po prostu były dostępne — przyznaje, w rozmowie z portalem "Twoje Zdrowie", dr Michał Domaszewski.


Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum