Poprawianie listy refundacyjnej

Autor: LJ/rynekzdrowia.pl • • 02 lutego 2012 10:33

Na liście leków refundowanych obowiązującej od 1 stycznia br. zabrakło części leków. W dodatku szpitale mogą stosować jedynie specyfiki, których cena nie jest wyższa niż wysokość limitu w danej grupie.

Problemem dla lekarzy i pacjentów okazało się być także dopuszczenie do refundacji leków tylko w zarejestrowanych wskazaniach.

Do grudnia 2011 roku wykazy leków refundowanych obejmowały produkty lecznicze, z których większość nie miała sprecyzowanych wskazań refundacyjnych. Można było je stosować w dowolnych chorobach, zgodnie z aktualną wiedzą medyczną. W obwieszczeniu z dnia 29 grudnia 2011 r. pojawił się zapis umożliwiający refundację leków wyłącznie we wskazaniach rejestracyjnych. Problem dotknął w dużej mierze najmłodszych pacjentów. Wiele leków stosowanych w pediatrii nie ma zarejestrowanych wskazań w danej chorobie albo w danym wieku. Jednym z powodów jest brak możliwości przeprowadzenia badań, które spełniałyby kryteria kliniczne do celów rejestracyjnych. Wynika to z faktu, iż populacja dzieci z nowotworami jest niewielka - poniżej 1 procenta wszystkich nowotworów u ludzi.

- Z tego też powodu, 80-85 proc leków stosowanych skutecznie w leczeniu nowotworów dzieci nie ma zarejestrowanych wskazań w tych jednostkach chorobowych – twierdzą zgodnie prof. Alicja Chybicka, kierownik Kliniki Transplantacji Szpiku, Hematologii i Onkologii Dziecięcej Akademii Medycznej we Wrocławiu i prof. Jerzy Kowalczyk, konsultant krajowy w dziedzinie hematologii i onkologii dziecięcej.

W momencie pojawienia się tego problemu resort zdrowia poprosił konsultantów krajowych w swoich dziedzinach medycznych o przygotowanie listy leków, które powinny znaleźć się na wykazach, ze wskazaniem zastosowania. Jednocześnie rozpoczęły się prace nad nowelizacją ustawy. Zmiany wejdą w życie 9 lutego.


Nowelizacja rozszerza możliwość wydania przez ministra zdrowia decyzji administracyjnej o objęciu refundacją w zakresie wskazań do stosowania, dawkowania lub sposobu podawania odmiennych niż określone w Charakterystyce Produktu Leczniczego po zasięgnięciu opinii Rady Przejrzystości oraz konsultanta krajowego w odpowiedniej dziedzinie medycyny (art. 40 ust. 1).


Co znalazło się na liście profesora Kowalczyka? - Skoncentrowałem się na tych lekach w swojej dziedzinie, które są niezbędne dla pacjentów poniżej 18 r.ż. z chorobami nowotworowymi, hematologicznymi i układu krwiotwórczego nienowotworowymi. Znalazło się na niej kilka pozycji, m.in. cyklosporyna, która jest zarejestrowana do zastosowania wyłącznie po przeszczepach szpiku lub narządów ukrwionych. Poprosiłem o dodanie jej do listy refundacyjnej do wykorzystania u pacjentów z anemią aplastyczną. Są też granulocytarne czynniki wzrostowe, stosowane według wskazań w leczeniu choroby nowotworowej. Tymczasem lekarze z powodzeniem stosują je ambulatoryjnie u pacjentów z neutropenią wrodzoną lub nabytą.

Profesor postulował także o dopisanie na listę refundacyjną jednego z leków stosowanych w leczeniu podtrzymującym niektórych nowotworów (guanina). Dodatkowo zespół ekspertów pediatrycznych pod kierunkiem prof. Alicji Chybickiej sporządził listę leków, w tym antybiotyków, które mają różne wskazania, ale niekoniecznie te, które z powodzeniem stosuje się w pediatrii.

Ministerstwo Zdrowia zapowiada zmiany na liście, która wejdzie w życie 1 marca. W pierwszej kolejności będą one dotyczyły chorych na nowotwory oraz dzieci. Resort poinformował również, iż otrzymał ponad 130 wniosków od koncernów farmaceutycznych w sprawie obniżki cen leków refundowanych.
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum