Pomorze: zatrucia lekami coraz częstsze

Autor: Dziennik BAłtycki/Rynek Zdrowia • • 13 maja 2014 08:15

Każdego roku jest od 10 do 20 proc. więcej zatruć lekami przeciwbólowymi - nie kryją zaniepokojenia przedstawiciele Okręgowej Izby Aptekarskiej w Gdańsku i apelują: - Leki powinniśmy kupować tylko w aptekach!

Zdaniem farmaceutów, mamy zbyt łatwy dostęp do medykamentów. Apelują więc do premiera, by wycofać je z marketów i stacji benzynowych. Liczba zatruć rośnie każdego roku ze względu na możliwość ich zakupu na stacjach benzynowych czy w sklepach - a tam są poza niezbędną kontrolą! - przekonują farmaceuci i piszą petycję do premiera.

W przypadku zakupu i zażywania leków i preparatów leczniczych poza kontrolą farmaceuty, istnieje możliwość wystąpienia zjawiska uzależnienia psychicznego czy lekomanii.

Obecnie obserwuje się wzrost zakupu tego typu produktów przez osoby, którym w rzeczywistości nie są one potrzebne.

Aptekarz ma prawo odmowy sprzedaży produktu leczniczego, jeśli podejrzewa, że może on zagrozić życiu lub zdrowiu pacjenta. Może też odmówić wydania leku osobie poniżej 13. roku życia." To fragment petycji skierowanej m.in. do premiera Donalda Tuska. Pismo to oficjalnie poparła również Gdańska Okręgowa Izba Aptekarska.

Więcej: www.dziennikbaltycki.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum