Dziennik Bałtycki/Rynek Zdrowia | 05-08-2019 10:44

Pomorskie: nadal są problemy z dostępnością niektórych leków

Pojawiają się ostrzeżenia o kolejnych problemach w dystrybucji leków - chodzi m.in. o specyfiki przepisywane na cukrzycę typu II. Potwierdzają to pomorscy farmaceuci, którzy wskazują na braki w hurtowniach i wykupywanie leków na zapas w obawie przed ich niedostępnością.

Farmaceuci wskazują na braki leków w hurtowniach Fot. Archiwum

Dystrybutor metforminy informuje, że istnieje ryzyko ograniczonej dostępności jeśli chodzi o dawkę 750 mg. Dostawa miała miejsce w lipcu, natomiast kolejna planowana jest w październiku.

Farmaceuta Andrzej Denis z Gdańskiej Okręgowej Izby Aptekarskiej potwierdza, że w okolicach 20 lipca pojawiły się dostawy metforminy o wydłużonym uwalnianiu, jednak obecnie ponownie widoczne są braki - leku nie ma w hurtowniach.

Jak pisze Dziennik Bałtycki, sytuację zaognia wykupywanie leków spowodowane informacjami o brakach. Przypomina też list RPO do resortu zdrowia, w którym Adam Bodnar wskazuje, że od kilkunastu dni spośród najbardziej popularnych leków brakuje tych na nadciśnienie, kropli do inhalacji czy pasków do mierzenia poziomu cukru.

Więcej: dziennikbaltycki.pl