×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Polskie Laboratorium Antydopingowe będzie współpracowało z GIS, GIF i szpitalami

Autor: rcl.gov.pl/Rynek Zdrowia15 maja 2018 16:45

We wtorek (15 maja) opublikowano projekt ustawy o zwalczaniu dopingu w sporcie (Dz. U. 2017 poz. 1051), która reguluje całokształt spraw związanych z funkcjonowaniem krajowego systemu antydopingowego.

Polskie Laboratorium Antydopingowe będzie współpracowało z GIS, GIF i szpitalami
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Jednym z filarów krajowego systemu walki z dopingiem w sporcie jest akredytowane przez Światową Agencję Antydopingową (WADA) laboratorium antydopingowe. Takim podmiotem jest w Polsce Zakład Badań Antydopingowych Instytutu Sportu - Państwowego Instytutu Badawczego, jedno z 32 akredytowanych laboratoriów (i jedno z 28 aktualnie uprawnionych do analiz) na świecie. Rekomendacje przygotowane przez grupę ekspercką oznaczają konieczność wydzielenia Zakładu Badań Antydopingowych z Instytutu Sportu - Państwowego Instytutu Badawczego.

Projekt ustawy o zmianie ustawy o zwalczaniu dopingu w sporcie zakłada powołanie do życia Polskiego Laboratorium Antydopingowego, a więc podmiotu odpowiedzialnego za realizację analiz antydopingowych próbek fizjologicznych zawodników - czytamy w dokumencie Ministerstwa Sportu i Turystyki.

Poza podstawową działalnością, Laboratorium miałoby też prowadzić analizy toksykologiczne, w tym w ramach współpracy z Policją, sądami, prokuratorami, Służbą Celno-Skarbową, Głównym Inspektorem Sanitarnym, Głównym Inspektorem Farmakologicznym, szpitalami oraz Żandarmerią Wojskową.

Czytaj: www.legislacja.rcl.gov.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum