Polski rząd przeciwny unijnej ocenie HTA

Autor: Puls Biznesu/Rynek Zdrowia • • 26 marca 2018 09:25

Polski rząd nie zgodził się na pomysł wspólnej i zunifikowanej oceny technologii medycznych (HTA). Wiceminister zdrowia Zbigniew Król wskazał, że wspólnotowe regulacje są nie do przyjęcia w proponowanym kształcie.

Zdaniem MZ wspólnotowe regulacje są nie do przyjęcia w proponowanym kształcie. Fot. archiwum

Komisja Europejska na wniosek Rady Europy i Parlamentu Europejskiego przyjęła wniosek w sprawie współpracy w dziedzinie oceny technologii medycznych (HTA - Health Technology Assesment). Pomysł ten, jednak zanim ostatecznie wejdzie w życie, będzie poddany szerokim konsultacjom wspólnotowym - podaje Puls Biznesu.

Praca nad stanowiskiem rządu w sprawie unijnego projektu toczyły się w ubiegłym tygodniu.
Zdaniem wiceministra Króla, przyjęcie rozporządzenia umożliwi Unii Europejskiej ingerencję w krajowy system refundacji leków. Tymczasem krajowe rozwiązania refundacyjne gwarantują płatnikowi jedne z najtańszych leków w Europie.

Krytycznie o unijnej dyrektywie wypowiadają się także polscy producenci leków. W ich ocenie nowe regulacje mogą skutkować zawłaszczeniem podstawowych kompetencji państw członkowskich, jakimi jest zarządzanie usługami zdrowotnymi, opieką medyczną, a także podział przeznaczanych na nie pieniędzy, co może ograniczyć znacząco polski rynek HTA.

Więcej: www.pb.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum