Polski lek. Ile polskich leków wytwarzają krajowe fabryki? Padają konkretne liczby

Autor: Luiza Jakubiak • Źródło: Rynek Zdrowia23 sierpnia 2021 11:05

Krajowe firmy mają w swojej ofercie leki, także te refundowane, które są w całości produkowane w Polsce, z polskich substancji czynnych. Ile jest takich "polskich leków"?

Obecnie ok. 40 proc. leków sprzedawanych na rynku polskim jest produkowanych w kraju. Ma się to zmienić. Fot. Adobe Stock
  • Jeszcze w latach 80 i 90 ubiegłego wieku Polska była potentatem światowym w produkcji API
  • Dziś zaledwie kilka zakładów jest w stanie produkować substancję czynną
  • Najczęściej są sprowadzane z Chin i Indii
  • Ministerstwo Zdrowia chce to zmienić

Obecnie ok. 40 proc. leków sprzedawanych na rynku polskim jest produkowanych w kraju. Tylko co czwarty lek wydawany w polskich aptekach, biorąc pod uwagę całkowitą sprzedaż apteczną, schodzi z linii produkcyjnych lokalnych fabryk.

MZ: chcemy krajowej produkcji leków

Jeszcze gorzej sytuacja wygląda, gdy spojrzymy na rynek substancji czynnych (API), w tym rynek surowców i półproduktów wykorzystywanych do produkcji API, które powstają w Polsce. Najczęściej są sprowadzane z Chin i Indii, a rynek krajowych producentów API w zasadzie jest ograniczony do kilku firm. A jeszcze w latach 80 i 90 ubiegłego wieku Polska była potentatem światowym w jej produkcji.

- Dziś zaledwie kilka zakładów jest w stanie produkować substancję czynną. 27 to liczba właścicieli krajowych dokumentacji DMF (Drug Master File) dla API (chemicznych) - pokazywał dane Bogdan Maślanek, dyrektor operacyjny JB API Zakładów Farmaceutycznych Polpharma, podczas posiedzenia senackiego Zespołu ds. zdrowia publicznego w lutym br., zajmującego się zmianami rynku leków oraz substancji czynnych w Polsce i na świecie.

- Chcemy wzmocnić produkcję krajową w zakresie wytwarzania substancji czynnych i leków. Mamy na to środki finansowe. Chcemy, żeby podmioty, które produkują w Polsce, miały wyższą rentowność, mogły się rozwijać, ściągać nowe leki i żeby udział leków refundowanych produkowanych na terenie kraju, był wyższy - mówił z kolei wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski podczas majowej sejmowej komisji zdrowia.

Polski lek ma powstać w Polsce

Z projektu noweli ustawy refundacyjnej wynika, że ''polski lek'' to lek wytwarzany na terytorium Polski. ''Polskie API'' zaś to substancja czynna, której etapy produkcji odbywają się w Polsce, bez pakowania, przepakowywania, ponownego etykietowania, magazynowania oraz dystrybucji.

Ile obecnie mamy takich leków? Resort podzielił je na (1) leki wytwarzane w Polsce albo kiedy do ich wytworzenia wykorzystano substancję czynną wyprodukowaną na terenie RP oraz (2) leki wytwarzane Polsce z wykorzystaniem substancji czynnej wytwarzanej w Polsce.

Podał też, ile leków mogłoby być zakwalifikowanych do tych kategorii - odpowiednio: 554 i 25. Przygotował też symulację, jakie oszczędności dla pacjenta przyniosłoby, gdyby niemal co drugi lek był wytwarzany w Polsce z polskiego API.

Resort opublikował dane i swoje wyliczenia bez podania metodologii i wykazu produktów. Na naszą prośbę o ich udostępnienie odpowiedział, że analizy na potrzeby OSR zostały przeprowadzone na podstawie deklaracji, które składały podmioty odpowiedzialne. Jednak z uwagi na zastrzeżenie w większości przypadków takiej informacji jako tajemnicy przedsiębiorcy, nie może przekazać listy leków, które zostały wzięte do analiz.

Mamy kilku liderów

Spytaliśmy więc przedstawicieli kilku fabryk w Polsce, jak u nich wygląda produkcja ''polskich leków''.

- Mamy 16 leków wytwarzanych w Polsce wykonanych z polskiego API - mówi Barbara Misiewicz-Jagielak, dyrektor ds. relacji zewnętrznych Grupy Polpharma, która to firma jest największym producentem API w Polsce.

- Rocznie w naszych zakładach produkujemy 2,3 mld tabletek i kapsułek. 84 proc. (w przeliczeniu na DDD) leków refundowanych Adamedu jest wytworzonych w naszych zakładach produkcyjnych w Polsce, jeśli weźmiemy wytwarzanie według definicji zawartej w prawie farmaceutycznym. W przypadku 2 produktów korzystamy także z API wytwarzanego w Polsce - wymienia z kolei Katarzyna Dubno, dyrektor ds. relacji zewnętrznych i ekonomiki zdrowia firmy Adamed.

Informacje o swojej ''polskiej produkcji'' przekazała nam też Ewelina Małż z tarchomińskiej Polfy.

Produkty lecznicze w ofercie TZF Polfa, uwzględniając wszystkie dawki danego produktu (bez brania pod uwagę jeśli tabletki/kapsułki są pakowane w blistry w różnej ilości) to 86 leków (100 proc.).

Biorąc pod uwagę wszystkie produkty lecznicze wytwarzane w Polfie, w tym część z API również wytwarzanego w Polfie to 77 preparatów (90 proc.).

Zaś liczba leków wytwarzanych w Polfie z wykorzystaniem substancji czynnej wytwarzanej w Polsce to 21 (24 proc.) (z uwzględnieniem również 11 produktów, które są wytwarzane z API przerabianej w Polfie - tzn. substancja jest kupowana poza RP, natomiast w Polfie musi podlegać przerobowi, (np. insulina ludzka, kolistymetat sodu, oksytetracyklina, tetracyklina, doksycyklina).

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum