Polska: w kwietniu apteki zanotowały spadek sprzedaży

Autor: Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia • • 21 maja 2009 09:38

W branży farmaceutycznej tradycyjnie najlepszy jest pierwszy i czwarty kwartał roku. Nic więc dziwnego, że w pierwszym miesiącu drugiego kwartału obserwujemy pewne spowolnienie. Ciągle jest to jednak wzrost

Efekt II kwartału najsilniej odbił się na segmencie leków refundowanych. Ich sprzedaż wyniosła 980 mln zł i była niższa o 0,8 proc. w stosunku do kwietnia 2008 roku.

– Trzeba pamiętać, że w tym roku święta przypadły w kwietniu, rok temu był to marzec. Szacuje się, że tylko jeden dzień świąteczny powoduje spadek sprzedaży o ok. 90 mln zł – wyjaśnia Piotr Kula. – Dodatkowo w kwietniu, na skutek dobrej pogody, było mniej zachorowań, co przełożyło się na mniejsze zakupy leków. Nowa lista refundacyjna wpłynęła zaś na spadek cen.

Na skutek wprowadzenia nowej listy leków refundowanych w marcu br. poziom dopłaty pacjenta w grupie leków refundowanych po raz pierwszy od 2000 roku spadł poniżej 30 procent.

Sprzedaż leków pełnopłatnych wzrosła o 2 proc., do 413 mln złotych. Najlepiej sprzedawały się leki OTC, oferowane bez recepty, sprzedano je za kwotę o 10 proc. wyższą niż przed rokiem, czyli 753 mln zł.

Statystyczna apteka sprzedała w kwietniu leki za 158 tys. zł, czyli tyle samo, ile w analogicznym okresie ubiegłego roku.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum