Polska ma być liderem sektora biomedycznego w Europie Środkowo-Wschodniej. Rząd ma plan
Polska ma stać się liderem sektora biomedycznego w Europie Środkowo-Wschodniej. Wśród celów jest m.in. poprawa bezpieczeństwa lekowego i zwiększenie dostępności innowacyjnych terapii dla pacjentów.

- Jest projekt uchwały Rady Ministrów w sprawie przyjęcia dokumentu "Rządowy Plan Rozwoju Sektora Biomedycznego na lata 2021–2030"
- Celem jest osiągnięcie przez Polskę pozycji lidera sektora biomedycznego w Europie Środkowo-Wschodniej
- Pandemia COVID-19 potwierdziła potrzebę posiadania silnego krajowego sektora biomedycznego wspierającego innowacje
W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów znalazł się projekt uchwały Rady Ministrów w sprawie przyjęcia dokumentu "Rządowy Plan Rozwoju Sektora Biomedycznego na lata 2021–2030".
Celem planu - jak napisano w dokumencie - jest osiągnięcie przez Polskę pozycji lidera sektora biomedycznego w Europie Środkowo-Wschodniej.
Cel nadrzędny: bezpieczeństwo lekowe
Sektor biomedyczny jest definiowany jako sektor strategiczny, i jako taki powinien być aktywnie wspierany przez rząd, a realizowane inicjatywy będą ukierunkowane na koordynacje działań i wsparcie budowy ekosystemu przyjaznego dla rozwoju sektora biomedycznego.
Pandemia COVID-19 potwierdziła potrzebę posiadania silnego krajowego sektora biomedycznego wspierającego innowacje, wykrywanie, analizowanie i monitorowanie potencjalnych zagrożeń epidemiologicznych, skoncentrowanego na pacjencie oraz uwzględniającego dynamikę środowiska cyfrowego i technologicznego.
Nadrzędnymi celami planu są:
- poprawa bezpieczeństwa lekowego;
- zwiększenie dostępności innowacyjnych terapii dla pacjentów;
- poprawa stanu zdrowia pacjentów;
- optymalizacja systemu ochrony zdrowia.
Plan został zoperacjonalizowany w 4 obszarach i 11 działaniach w wymiarze czasu, nakładów i oczekiwanych efektów.
Priorytetowe kierunki rozwoju sektora biomedycznego
"Plan dotyczy potrzeb sektora ochrony zdrowia i jego realizacja skoncentrowana będzie na poszukiwaniu rozwiązań o największym potencjale komercjalizacyjnym i mającym realny wpływ na poprawę zdrowia pacjentów" - czytamy w dokumencie.
Po analizie sytuacji rynkowej oraz aktualnych trendów, uzupełniona przez rekomendacje interesariuszy sektora, autorzy planu zidentyfikowali priorytetowe kierunki rozwoju sektora biomedycznego:
- medycyna celowana/personalizowana;
- medycyna translacyjna, badania kliniczne i rozwiązania wspierające efektywność leczenia;
- narzędzia diagnostyczne, terapeutyczne i wspomagające leczenie oraz rehabilitację.
W ocenie ustawodawcy, realizacja planu, przy zachowaniu koncentracji na kluczowych obszarach, wdrożeniu efektywnego systemu zarządzania i utrzymaniu kryteriów wyboru projektów koncentrujących się na konwersji projektów na rozwiązanie kluczowych problemów społecznych, ma pozwolić na zbudowanie pozycji Polski w sektorze biomedycznym zgodnie z zaprojektowaną wizją jego rozwoju.
Rada Ministrów ma przyjąć projekt w I kwartale 2022 roku.
ZOBACZ KOMENTARZE (0)