Polpharma i Adamed: uwzględnijmy krajowy sektor farmaceutyczny w strategii dla zdrowia

Autor: jjx/Rynek Zdrowia • • 21 sierpnia 2015 16:58

Zdaniem przedstawicieli krajowego przemysłu farmaceutycznego niezbędne jest zrównoważenie interesu płatników prywatnych i publicznych z interesem firm wytwarzających leki. Mówili o tym podczas organizowanej przez Ministra Zdrowia konferencji „Polaków zdrowia portret własny 2015”, która odbyła się w piątek (21 sierpnia) w Gdańsku.

Polpharma i Adamed: uwzględnijmy krajowy sektor farmaceutyczny w strategii dla zdrowia
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Co drugi kupowany w Polsce lek pochodzi z fabryk krajowych. Tymczasem NFZ przeznacza na krajowe produkty, dzięki ich umiarkowanym cenom 27% budżetu refundacji.

Krajowy przemysł farmaceutyczny ma istotne znaczenie dla bezpieczeństwa lekowego Polaków. Przyczynia się do wzrostu gospodarczego naszego kraju, inwestuje w innowacyjność - to główne wątki prezentacji przedstawionej przez największe polskie firmy farmaceutyczne: Polpharmę i Grupę Adamed, podczas organizowanej przez Ministra Zdrowia konferencji „Polaków zdrowia portret własny 2015”, która odbyła się w piątek (21 sierpnia) w Gdańsku.

Jak podano w informacji prasowej przygotowanej przez dwie największe polskie firmy farmaceutyczne - Polpharmę i Grupę Adamed, dostarczają one na polski rynek blisko 500 produktów ze wszystkich grup terapeutycznych. Rodzimi wytwórcy utrzymują produkcję kilkudziesięciu nierentownych produktów, które nie mają swoich odpowiedników na rynku, w tym także leków ratujących życie.

Sektor produkujący leki i wyroby medyczne w Polsce generuje prawie 1% PKB (w 2013 r.). Bezpośrednio i pośrednio tworzy ponad 100 tys. miejsc pracy. Wpływy do budżetu (podatki, składki ZUS oraz inne świadczenia) generowane przez krajowy przemysł wyniosły w 2013 r. 2,4 mld zł.

To suma równoważąca kwotę, przeznaczaną przez NFZ na refundację leków produkcji krajowej. Oznacza to, że pieniądze wydawane na refundację krajowych leków de facto wracają do budżetu państwa - przekonują autorzy informacji dla mediów.

Krajowy sektor farmaceutyczny pobudza rozwój gospodarczy, reinwestując ponad 50% zysków w Polsce. Przyczynia się tym samym do wzrostu innowacyjności Polski - dodają przedstawiciele Polpharmy i Grupy Adamed.

Obie firmy od 2000 r. zainwestowały w swoich polskich zakładach i laboratoriach ponad 3,4 mld w środki trwałe oraz badania i rozwój. Nakłady na działalność badawczo-rozwojową tych firm stanowią średnio ponad 75% wszystkich nakładów sektora farmaceutycznego w Polsce.

- Decyzje o fundamentalnym znaczeniu dla polskiego przemysłu podejmowane są przez różne resorty - m.in. Gospodarki, Zdrowia i Finansów, które mają różne priorytety. Zależy nam na tym, aby sformułowane zostały wspólne cele, a w polskiej strategii dla zdrowia była uwzględniona rola krajowego sektora farmaceutycznego - stwierdziła dr Małgorzata Adamkiewicz, wiceprezes Grupy Adamed.

- Częste zmiany regulacji prawnych, rosnące koszty pracy oraz inne obciążenia powodują stały wzrost kosztów wytwarzania, przy jednoczesnym spadku przychodów spowodowanych kolejnymi obniżkami cen. Wszystkie inwestycje w nowe produkty to projekty wieloletnie, wymagające długoterminowego planowania - dlatego stabilna polityka regulacyjna, a w tym i cenowa ma dla nas kluczowe znaczenie - podkreśla Sebastian Szymanek, Dyrektor Generalny Polpharmy.

Obie firmy wskazują na znaczenie krajowego sektora farmaceutycznego jako partnera administracji rządowej w budowaniu strategii dla zdrowia, a także w zapewnieniu Polakom bezpieczeństwa lekowego, dzięki szerokiej, stale unowocześnianej ofercie produktowej.

Proponują powołanie stałego, międzyresortowego zespołu z udziałem przedstawicieli przemysłu i deklarują gotowość do współpracy w wypracowywaniu krótko- i długoterminowych rozwiązań, związanych m.in. poprawą współpracy biznes-nauka, rozwojem nowych produktów czy segmentu biotechnologii.

Jak argumentują firmy, rozwój sektora farmaceutycznego, poza unowocześnianiem asortymentu, wymaga stałego modernizowania warunków wytwarzania i inwestowania w nowe obszary (np. biotechnologia). Jego działalność jest ściśle regulowana przepisami krajowymi oraz międzynarodowymi.

Dlatego zdaniem przedstawicieli przemysłu niezbędne jest zrównoważenie interesu płatników prywatnych i publicznych z interesem firm wytwarzających leki. Dotyczy to zwłaszcza krajowego przemysłu, bowiem dla większości polskich firm rynek krajowy jest rynkiem podstawowym.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum