Polityka lekowa: opozycja chce więcej informacji o projekcie 75+

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 13 stycznia 2016 20:10

Posłowie PO zwrócili się do ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła, by przedstawił szczegółową informację nt. założeń do projektu bezpłatnych leków dla osób po 75. r. życia. Projektowi 75+ miało być poświęcone środowe posiedzenie komisji zdrowia, jednak punkt ten zdjęto z porządku.

FOT. Archiwum RZ; zdjęcie ilustracyjne

Wniosek o wykreślenie z porządku obrad komisji punktu dotyczącego projektu 75+ złożył zastępca przewodniczącego Tomasz Latos (PiS). Argumentował, że obecnie komisja może przekazywać ewentualne uwagi do resortu, ale debata nad szczegółami projektu powinna rozpocząć się po tym, gdy trafi on do parlamentu.

- Omawianie na posiedzeniu komisji (…) założeń do ustawy jest czymś dość kuriozalnym i precedensowym - mówił. Dodał, że minister zdrowia Konstanty Radziwiłł przedstawiał już komisji wstępne założenia tego projektu.

Szef komisji zdrowia Bartosz Arłukowicz (PO) ocenił po środowym posiedzeniu komisji, że Radziwiłł "uchyla się od informacji" w sprawie projektu 75+. - Przedstawił dla posłów i posłanek, członków komisji zdrowia 1,5-stronicowy dokument, w którym przedstawia informację, że te leki będą. Jakie - nie wiadomo, kiedy - nie wiadomo i dla kogo - też nie wiadomo - powiedział Arłukowicz na konferencji prasowej.

- My żądamy informacji w tej sprawie w imieniu pacjentów, którzy chcą wiedzieć dla których pacjentów takie leki będą, jakie to leki będą leki, bo wiemy już na pewno, że nie dla wszystkich pacjentów. Wiemy na pewno, że nie wszystkie leki, dlatego komisja zdrowia chciała takie informacje z panem ministrem zdrowia dzisiaj wymienić - zaznaczył szef komisji zdrowia.

Posłanka PO Beata Małecka-Libera przekonywała, że projekt bezpłatnych leków dla seniorów cieszy się sporym zainteresowaniem osób po 75. roku życia. "Oni zadają nam pytania jak będzie wyglądała ta lista - dodała.

Informacji o projekcie 75+ oczekuje także Nowoczesna. Kamila Gasiuk-Pihowicz (Nowoczesna) mówiła, że podczas posiedzenia komisji powinna odbyć się dyskusja na temat założeń projektu.

- Według mnie należałoby zastanowić się nad tym, czy przypadkiem cele tej ustawy nie powinny być doprecyzowane i ukierunkowane nie tylko na czysto fiskalny dla pacjentów cel, ale przede wszystkim na kwestie zdrowotne - mówiła. Jej zdaniem należy zastanowić się m.in. nad tym, jakie leki powinny być objęte tym projektem oraz jak mierzyć efektywność przygotowywanych rozwiązań.

Wiceminister zdrowia Krzysztof Łanda w rozmowie z PAP poparł decyzję komisji i podkreślił, że resort w tej chwili zapoznaje się z uwagami, jakie spłynęły podczas konsultacji społecznych.

- Proszę nam dać przynajmniej 2-3 tygodnie, żebyśmy zapoznali się z tymi uwagami. Wtedy być może niektóre z nich zostaną włączone do projektu rządowego, projekt rządowy ulegnie zmianie i wtedy chętnie odpowiemy na wszystkie pytania" - mówił. "Procedowanie tego w dniu dzisiejszym uważam za co najmniej przedwczesne - dodał.

Konsultacje społeczne projektu 75+ zakończyły się 6 stycznia 2016 r. Projekt ustawy przygotowywanej przez MZ zakłada, że każdy, kto ukończył 75. rok życia, będzie miał prawo do bezpłatnych leków, znajdujących się na wykazie ogłaszanym przez ministra zdrowia.

Bezpłatne leki będzie mógł pacjentowi przepisywać tylko lekarz podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) wskazany w deklaracji wyboru.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum