Polfa: pracownicy zapowiadają na środę protest przed resortem skarbu

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 07 lutego 2012 17:08

Związkowcy z Polfy Warszawa zapowiedzieli, że w środę (8 lutego) będą protestować przed ministerstwem skarbu przeciw - ich zdaniem - złej prywatyzacji spółki. Centrale związkowe OPZZ i Solidarności poparły protest oraz zapowiedziały swoją obecność.

W środę o godzinie 14 związkowcy wyruszą spod siedziby spółki w kierunku Ministerstwa Skarbu Państwa, gdzie ma odbyć się pikieta.

"W manifestacji oprócz pracowników Polfy Warszawa S.A. wezmą udział przedstawiciele central związkowych NSZZ Solidarność oraz OPZZ. Będą nas również wspierać związkowcy z innych firm farmaceutycznych oraz innych branż" - napisano w informacji przekazanej we wtorek przez Solidarność.

Związkowcy żądają od Ministra Skarbu Państwa, aby przed przekazaniem inwestorowi akcji Polfy Warszawa, "doprowadził do zawarcia porozumienia społecznego gwarantującego istnienie firmy oraz zatrudnienie".

"Jeśli takie porozumienie nie zostanie zawarte, stanowczo domagamy się przerwania tej złej prywatyzacji" - napisano w petycji związkowców.

Pracownicy Polfy Warszawa uważają, że inwestor pozoruje negocjacje ze związkowcami na temat pakietu socjalnego. Dlatego obawiają się o przyszłość spółki, a co za tym idzie o zachowanie miejsc pracy dla ponad 1200 pracowników.

W poniedziałek w Polfie Warszawa zostało przeprowadzone referendum strajkowe w ramach sporu zbiorowego. W głosowaniu uczestniczyło 69,5 proc. załogi, za udziałem w strajku opowiedziało się 85,18 proc.

Jesteśmy gotowi do strajku, gdy rozmowy z ministrem nie przyniosą rezultatów - powiedziała przewodnicząca Związku Zawodowego Chemików Aniela Dziembowska podczas wtorkowej konferencji prasowej na temat prywatyzacji w przemyśle farmaceutycznym.

Związkowcy już raz próbowali rozmawiać z ministrem skarbu na temat pakietu socjalnego. 10 stycznia br. 10 związkowców z firmy Polfa Warszawa przedostało się do siedziby resortu. Na miejsce została wezwana policja.

Prywatyzacja warszawskiej Polfy prowadzona była przez Polski Holding Farmaceutyczny. Do sprzedaży było 85 proc. udziałów w spółce. Polpharma kupiła Polfę w październiku 2011 r., transakcja nie została sfinalizowana, musi się na nią jeszcze zgodzić UOKiK.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum