Polacy wykupują leki na zapas. Będzie racjonowanie w aptekach?
Polacy gromadzą zapasy leków. Kupują je też z chęci niesienia pomocy obywatelom Ukrainy. NIA: nie kupujmy leków pod wpływem emocji, kierując się głównie chęcią niesienia pomocy naszym sąsiadom.

- Od kilku dni zauważalne jest zainteresowanie pacjentów zakupem dostępnych w aptekach popularnych leków przeciwbólowych, przeciwgorączkowych i środków opatrunkowych
- Jest to związane z wojną na Ukrainie. Pacjenci kupują produkty dla siebie oraz w ramach niesienia pomocy obywatelom Ukrainy
- NIA: Na ten moment sytuacja polskiego sektora aptecznego jest stabilna
Sytuacja polskiego sektora aptecznego jest stabilna
Naczelna Izba Aptekarska zapewnia, że mimo eskalacji konfliktu zbrojnego w Ukrainie, sytuacja polskiego sektora aptecznego jest stabilna i nie grożą nam potencjalne braki leków.
"Od kilku dni farmaceuci obserwują zwiększone zainteresowanie pacjentów zakupem dostępnych w aptekach popularnych leków przeciwbólowych, przeciwgorączkowych i środków opatrunkowych" - napisała Izba w komunikacie.
Tylko w ciągu dwóch dni sprzedano ponad 4 mln opakowań. Wynika to bezpośrednio z chęci gromadzenia zapasów przez pacjentów oraz niesienia pomocy obywatelom Ukrainy.
- Jeśli trend, związany ze wzmożonym popytem w aptekach utrzymałby się w dłuższej perspektywie, mogłoby to doprowadzić do pewnych czasowych utrudnień związanych z dostępnością do wspomnianych produktów. Na ten moment sytuacja polskiego sektora aptecznego jest stabilna - dodano w komunikacie.
Izba apeluje do pacjentów: - Apteki dysponują odpowiednimi zapasami leków, dlatego zwracamy się z serdeczną prośbą do pacjentów, aby nie gromadzili zapasów leków oraz nie dokonywali zakupów pod wpływem emocji, kierując się głównie chęcią i potrzebą niesienia pomocy naszym sąsiadom.
Jednocześnie NIA przypomniała treść wspólnego apelu Ministerstwa Zdrowia, Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego oraz Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych dotyczącego rezygnacji z indywidualnych zbiórek leków dla walczącej Ukrainy.
Naczelna Izba Aptekarska pozostaje w stałym kontakcie z Ministerstwem Zdrowia, Głównym Inspektoratem Farmaceutycznym, jak również innymi instytucjami, celem bieżącego monitorowania obecnej sytuacji rynkowej.
ZOBACZ KOMENTARZE (0)