Polacy szturmują apteki. Od początku roku wydali średnio po 400 zł na osobę. Co kupują?

Autor: oprac. ML • Źródło: Rynek Zdrowia/portal.abcZdrowie.pl04 czerwca 2022 12:00

Przez cztery miesiące 2022 roku Polacy wydali w aptekach już 15 miliardów zł. To średnio 400 zł na osobę. Co kupowali?

Polacy szturmują apteki.  Od początku roku wydali średnio po 400 zł na osobę. Co kupują?
Polacy zostawili w aptekach już 15 mld zł. Fot. Shutterstock
  • W kwietniu Polacy wydali w aptekach o blisko 15 proc. więcej niż w ubiegłym roku.
  • Rekord padł w marcu: sprzedaż przekroczyła cztery mld zł
  • Czy jesteśmy lekomanami, czy to przez inflację - zastanawia się portal.abczdrowie.pl

Wydajemy na leki i suplementy diety

Od początku 2002 r. w aptekach Polacy wydali już 15 mld zł. Dane opublikowała agencja badawcza PEX PharmaSequence. To oznacza średnio 400 zł na osobę. 

Z raportu wynika, że w kwietniu Polacy wydali w aptekach o prawie 15 proc. więcej niż w tym samym miesiącu w ub. roku. Rekord sprzedaży w aptekach padł w marcu, kwota przekroczyła cztery mld zł.

Z kolei dane opublikowane przez Narodowy Instytut Leków pokazują, że Polacy wiodą prym w Europie  pod względem spożycia leków, zwłaszcza bez recepty oraz suplementów diety. To tendencja obserwowana od wielu lat.

- Dane pokazują, że nie tylko kupujemy więcej leków, ale dużą rolę odgrywa też inflacja. Z wyliczeń agencji wynika, że średnia cena detaliczna leku w kwietniu wynosiła 25,2 zł. To oznacza wzrost ceny o 2,2 proc. w porównaniu do marca i o 5,2 proc. w porównaniu do cen sprzed roku - pisze portal.abczdrowie.pl , który przeprowadził własne badanie spożycia leków i suplementów. - W pierwszych czterech miesiącach 2022 r. Polacy wydali w aptekach prawie 20 proc. więcej niż rok temu. Ponadto ponad połowa Polaków (55,9 proc.) deklaruje, że stosuje suplementy diety, z czego 29 proc. codziennie.

- Ilość leków przeciwbólowych, które są pochłaniane przez pacjentów, jest obłędna. Wielu pacjentów wierzy, że jak coś jest reklamowane, to na pewno jest dobre. Drugi problem to łatwa dostępność. Leki przeciwbólowe można kupić nawet na stacji benzynowej - alarmuje lek. Łukasz Durajski, znany w mediach społecznościowych jako "Doktorek Radzi" na łamach portal.abcZdrowie.pl.

Najpopularniejsze są jednak leki bez recepty na objawy przeziębienia lub grypy, wzrasta popularność preparatów witaminowych.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum