×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Podrabiane leki na cukrzycę i odchudzanie i nielegalny handel w internecie. GIF ostrzega

Autor: oprac. ML • Źródło: Rynek ZdrowiaOpublikowano: 03 sierpnia 2023 19:30Zaktualizowano: 04 sierpnia 2023 17:55

Zgodnie z informacjami przekazywanymi przez Światową Organizacje Zdrowia (WHO) na całym świecie coraz częściej pojawiają się zgłoszenia dotyczące fałszowania tych produktów, które są oferowane przede wszystkim poza legalnym łańcuchem dystrybucji, m.in. na platformach mediów społecznościowych. Oferowane są tam bez konieczności posiadania recepty.

Podrabiane leki na cukrzycę i odchudzanie i nielegalny handel w internecie. GIF ostrzega
GIF wydał ostrzeżenie w sprawie fałszywych leków. Fot. Shutterstock
  • Główny Inspektor Farmaceutyczny wdał komunikat w sprawie fałszowania produktów leczniczych przeciwko cukrzycy typu 2
  • Ostrzega w nim przed kupowaniem leków w internecie. Mogą być fałszywe i pochodzić z nielegalnych źródeł
  • Legalnie nabywane są wyłącznie w aptekach stacjonarnych i nie mogą być przedmiotem sprzedaży wysyłkowej

Te leki wyłącznie na podstawie recepty w Polsce

- W związku z monitem Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) odnoszącym się do zwiększonej liczby przypadków fałszowania produktów leczniczych przeciwko cukrzycy typu 2 zawierających w swoim składzie analogi glukagonopodbnego peptydu-1 (GLP-1) naśladujące działanie hormonu
regulującego stężenie glukozy we krwi, Główny Inspektor Farmaceutyczny przypomina, że wszystkie produkty lecznicze zawierające GLP-1, które zostały dopuszczone do obrotu na terytorium Polski, są dostępne wyłącznie na podstawie recepty. Mogą one być legalnie nabywane wyłącznie w aptekach
stacjonarnych i nie mogą być przedmiotem sprzedaży wysyłkowej - czytamy w oficjalnym komunikacie inspektoratu.

Chodzi o leki, które w ostatnich miesiącach wciąż zyskują na popularności. Jako leczące cukrzycę wykazały właściwości, powodujące redukcję masy ciała. Używają ich nie tylko cukrzycy, ale też osoby chcące schudnąć - to m.in. Ozempic, Victoza i Wegovy. To w Polsce leki na receptę. Nie tylko w naszym kraju rozwinął się handel takimi preparatami w sieci, z uwagi na wciąż rosnący, ogromny popyt.

Dlatego Główny Inspektor Farmaceutyczny wskazuje, że "nabywanie produktów leczniczych z nieuprawnionych źródeł, w szczególności w Internecie, wiąże się z wielkim ryzykiem związanym z ich nieznanym składem. W związku z czym jakość i bezpieczeństwo tych produktów jest wątpliwa".

- Mogą być one nieskuteczne, a co gorsze, mogą powodować reakcje toksyczne. Produkty te nie są dopuszczone do obrotu, ani kontrolowane przez właściwe organy nadzoru rynku farmaceutycznego, ponieważ pochodzą z nielegalnego łańcucha dystrybucji. Ich produkcja często prowadzona jest w nieodpowiednich warunkach przez niewykwalifikowany personel. Ponadto mogą one zawierać liczne zanieczyszczenia, lub mogą być skażone bakteriami. W związku z czym stosowanie produktów pochodzących z nielegalnego łańcucha dystrybucji stanowi duże zagrożenie dla zdrowia publicznego - wyjaśnia GIF.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum