Podlaskie: Okręgowa Rada Aptekarska rekomenduje przystąpienie do protestu

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 17 stycznia 2012 15:34

Okręgowa Rada Aptekarska w Białymstoku zarekomendowała we wtorek (17 stycznia) podlaskim aptekom, by przystąpiły do protestu i w najbliższych dniach, przez godzinę dziennie nie realizowały recept, z wyjątkiem nagłych przypadków.

Rada poprosiła apteki o zgłaszanie do niej informacji gdzie protest jest lub będzie prowadzony, ale apteki nie mają takiego obowiązku - poinformował we wtorek (17 stycznia) Jarosław Mateuszuk prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Białymstoku. Dodał, że trudno obecnie  oszacować jaka będzie skala protestu w województwie.

Mateuszuk przyznał, że w poniedziałek (16 stycznia), gdy apteki w Podlaskiem same decydowały, czy przyłączyć się do protestu, w zdecydowanej większości pracowały normalnie.

Rada zarekomendowała we wtorek (17 stycznia) aptekom, by pomiędzy godziną 13.00 a 14.00 realizowały jedynie te recepty, które dotyczą stanów nagłych. Jak powiedział Mateuszuk, nie wiadomo jak długo potrwa protest. - Wszystko zależy od rozsądku i mądrości naszych parlamentarzystów.

Wiceprezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Białymstoku Anna Sienkiewicz powiedziała, że izba liczy na to, że apteki indywidualne przyłączą się do protestu, a właściciele aptek sieciowych wykażą się "wyrozumiałością" i "potrafią zrozumieć sytuację w jakiej znalazł się polski aptekarz, który jest terroryzowany wręcz przez NFZ, jeśli chodzi o absurdalne przepisy ograniczające prawo do swobodnego działania".

W Podlaskiem działa ponad 400 aptek. Około 30 proc. z nich to tzw. apteki sieciowe. Okręgowa Izba Aptekarska w Białymstoku skupia 850 farmaceutów. Z danych NFZ wynika, że w regionie umowy z funduszem na refundację recept ma 420 aptek, to niemal wszystkie te, które miały umowy w 2011 roku.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum