×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Podkarpackie: wystawa aptekarskich eksponatów od XVII wieku

Autor: PAP/Rynek Zdrowia23 listopada 2013 19:03

Około tysiąca eksponatów, w tym pojemniki aptekarskie, narzędzia, recepty pochodzące z okresu od XVII do XX wieku można oglądać na wystawie "Apteka i drogerya - czyli historia farmacji w pigułce", którą otwarto w sobotę (23 listopada) w Baranowie Sandomierskim (Podkarpackie).

Podkarpackie: wystawa aptekarskich eksponatów od XVII wieku
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Na ekspozycji zorganizowanej w Zespole Zamkowo-Parkowym w Baranowie Sandomierskim można zobaczyć oryginalne, porcelanowe pojemniki na proszki aptekarskie, z których przygotowywano lekarstwa, kryształowe karafki na nalewki aptekarskie, recepty, środki opatrunkowe. Wszystkie pochodzą z okresu od początku XVII wieku do lat 30. XX wieku.

Zdaniem kustosza wystawy Piotra Kuźnika, który jest także właścicielem kolekcji, do najciekawszych eksponatów należą pochodzące z apteki Napoleona Bonaparte porcelanowe pojemniki z 1805 roku z wizerunkiem orła cesarskiego; karafki biedermeierowskie z lat 20. XIX w.; pochodzące z połowy XVII stulecia z Nepalu pojemniki na maści i mikstury lecznicze, noszone przez mnichów buddyjskich zawieszane na szyjach; metalowe i papierowe pudełka po lekarstwach z przełomu XIX i XX wieku z polskich aptek na kresach: Lwowa, Sambora, Truskawca, Grodna, Wilna.

Najstarszymi pokazanymi na wystawie przedmiotami są dwa drewniane pojemniki na aptekarskie proszki z początku XVII wieku. Nie wiadomo z którego kraju pochodzą; wiadomo jedynie, że z Europy.

Ciekawostką są rzadko spotykane kolorowe flakoniki i buteleczki: rubinowe, jasnozielone i ciemnoniebieskie. Kuźnik wyjaśnił, że do ich barwienia używano odpowiednio złota i selenu, tlenku uranu i tlenku kobaltu.

- Takie kolorowe szkło było bardzo rzadko spotykane i drogie. Tylko bardzo zamożni klienci aptek mogli sobie zamówić lekarstwa w pojemnikach wykonanych z takiego barwionego szkła - powiedział kustosz ekspozycji.

Wśród zgromadzonych eksponatów znalazły się także narzędzia aptekarskie, takie jak moździerze, wagi, miarki, a także przedmioty z drogerii, m.in. flakoniki z wodami toaletowymi i kolońskimi, z których wiele nadal jest oryginalnie zapieczętowanych, pojemniki po proszkach do mycia zębów z przełomu XIX i XX wieku.

Wystawa potrwa co najmniej do końca roku.

Piotr Kuźnik z zawodu jest lekarzem stomatologiem. Pokazane na wystawie eksponaty są częścią kolekcji liczącej około 10 tys. przedmiotów. Ich zbieranie zapoczątkowali jego rodzice, także lekarze.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze