Płyn Lugola dla wszystkich w sytuacji zagrożenia. Resort zdrowia mienił przepisy

Autor: Szymon Bijak • Źródło: Rządowe Centrum Legislacji, Rynek Zdrowia19 czerwca 2022 14:00

W sytuacji zagrożenia apteka może wydać płyn Lugola, a także inne leki i wyroby medyczne. W Dzienniku Ustaw opublikowano ważną zmianę w przepisach. Ma ułatwić dostęp do "kryzysowych" leków z rezerw strategicznych.

Płyn Lugola dla wszystkich w sytuacji zagrożenia. Resort zdrowia mienił przepisy
Apteki mogą wydawać m.in. płyn Lugola w sytuacjach kryzysowych. Jest rozporządzenie. Fot. AdobeStock
  • W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie w sprawie dopuszczenia prowadzenia przez apteki dystrybucji produktów leczniczych, wyrobów medycznych i środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego, stanowiących asortyment rezerw strategicznych lub udostępnionych z tych rezerw
  • W przepisach ustalono, że w sytuacji zagrożenia apteka może wydać płyn Lugola, a także inne leki i wyroby medyczne 
  • W uzasadnieniu czytamy, że "proponowane rozwiązanie nie jest przewidywane jako element rutynowo wykonywanej działalności aptecznej, a jedynie jako rozwiązanie uruchamiane w sytuacjach kryzysowych"

Apteki w sytuacjach kryzysowych mogą wydawać m.in. płyn Lugola

W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie Ministra Zdrowia dotyczące "dopuszczenia prowadzenia przez apteki dystrybucji produktów leczniczych, wyrobów medycznych i środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego, stanowiących asortyment rezerw strategicznych lub udostępnionych z tych rezerw".

Dokument przewiduje, że w aptece ogólnodostępnej, aptece zakładowej, aptece szpitalnej lub dziale farmacji szpitalnej dopuszcza się prowadzenie działalności, która polega na przyjmowaniu produktów leczniczych (w tym również tych niedopuszczonych do obrotu na terytorium kraju), wyrobów medycznych lub środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego, które stanowią asortyment rezerw strategicznych.

Rozwiązanie na sytuacje kryzysowe

Dystrybucja będzie obejmować przyjmowanie, przechowywanie i wydawanie ich pacjentom.

- Należy przy tym zastrzec, że proponowane rozwiązanie nie jest przewidywane jako element rutynowo wykonywanej działalności aptecznej, a jedynie jako rozwiązanie uruchamiane w sytuacjach kryzysowych - czytamy w uzasadnieniu.

Przykładem takiej właśnie sytuacji kryzysowej może być incydent powodujący zagrożenie radiacyjne, który wymaga podania produktu leczniczego zawierającego jodek potasu.

Przypomnijmy, że w związku z działaniami rosyjskich wojsk na terenie terenie nieczynnej elektrowni jądrowej w Czarnobylu na Ukrainie z półek aptek w naszym kraju w ekspresowym tempie znikał płyn Lugola. Specjaliści uspokajali wówczas, że nie na powodów do paniki, z drugiej strony ostrzegali przed nieuzasadnionym przyjmowaniem płynu Lugola.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum