Płock: przybyło aptek przyjmujących przeterminowane leki

Autor: Gazeta Wyborcza, PP/Rynek Zdrowia • • 08 kwietnia 2010 10:09

W Płocku już 33 apteki przyjmują przeterminowane leki.

Przeterminowane leki nie mogą trafić na śmietnik.

Pojemniki stoją w łatwo dostępnych miejscach. – Są oznakowane, z informacją o ich przeznaczeniu i sposobie użytkowania. Są w żółtym kolorze, przypominają trochę kosze na śmieci, ale różnią się pokrywą. Mają w niej specjalną gumową membranę, przez którą można wrzucić leki, a nie można ich wyjąć – tłumaczy Katarzyna Rogucka-Maciejowska, dyrektor Związku Gmin Regionu Płockiego.

Przeterminowane specyfiki są z aptek odbierane na żądanie. Katarzyna Rogucka-Maciejowska dodaje, że odpady odbiera warszawska firma Chimirle Septos. W poprzednim roku w Płocku odbiór takich leków kosztował ponad 3 tys. zł. W tym roku ratusz przeznaczy na ten cel najprawdopodobniej 7 tys. zł.

– Zainteresowanie mieszkańców Płocka pozbywaniem się niepotrzebnych im leków jest bardzo duże. Dlatego od tego roku zwiększyła się liczba aptek z 23 do 33, w których można to robić – dodaje Katarzyna Rogucka-Maciejowska.

O tym, że takie pojemniki spełniają swoje zadanie może świadczyć przykład Podkarpacia. Tam pod koniec 2009 roku, aż 90 procent aptek utworzyło miejsca na przeterminowane i niepotrzebne leki.

Spalane są w specjalnych komorach.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum