Pismo hurtowników do aptek: niższe marże, gorsze warunki dostaw

Autor: ZPHF/Rynek Zdrowia • • 18 września 2013 15:06

W związku z tym, że w rządowych założeniach do projektu nowelizacji ustawy refundacyjnej nie ma zmian w zakresie obniżania marży hurtowej, Związek Pracodawców Hurtowni Farmaceutycznych wystosował pismo do szefa Naczelnej Rady Aptekarskiej, Grzegorza Kucharewicza i okręgowych izb aptekarskich, iż od 1 stycznia 2014 roku najprawdopodobniej zaostrzą się warunki współpracy z aptekami.

Pismo hurtowników do aptek: niższe marże, gorsze warunki dostaw
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
Jak podaje ZPHF, zmiany zasad współpracy będą dotyczyły m.in.: zaostrzenia warunków przyznawania kredytów kupieckich, zmniejszenia częstotliwości dostaw leków do apteki, wprowadzania większych limitów na dostarczanie leków oraz określenia krótszego czasu na realizację zobowiązań finansowych wobec hurtowni.

Ustawa refundacyjna z maja 2012 roku zakłada stopniowe obniżanie marży hurtowej z poziomu 9,87 do poziomu 5% w roku 2014. Jak informują przedstawiciele Związku, rząd nie uwzględnił postulatów organizacji dotyczących zmiany wysokości marży hurtowej.

"Ponieważ ustawodawca nie przychylił się do naszych postulatów pozostawienia marży na poziomie 6 procent, musimy podjąć działania, które umożliwią nam funkcjonowanie przy obniżonej marży" - informuje w piśmie Andrzej Stachnik, prezes ZPHF.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum