Pigułka "dzień po" od piątku w aptekach - dozwolone od lat 15

Autor: dziennikzachodni.pl/Rynek Zdrowia • • 16 kwietnia 2015 10:22

Od piątku (17 kwietnia) pigułka antykoncepcji awaryjnej "dzień po" ma być dostępna w aptekach bez recepty dla dziewcząt, które ukończyły 15 lat.

Pigułka "dzień po" od piątku w aptekach - dozwolone od lat 15
Fot. archiwum RZ

Rozporządzenie w tej sprawie podpisane przez ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza wejdzie w życie w piątek (17 kwietnia). 

Minister doprecyzował, że do zakupu pigułki "dzień po" będą uprawnione dziewczęta od 15. roku życia. Muszą pokazać aptekarzowi stosowny dokument, potwierdzający swój wiek.

O dostępności pigułki decydowała Komisja Europejska na początku stycznia.  We wszystkich krajach UE pigułka "dzień po" mają być sprzedawane bez recepty.

Więcej: www.dziennikzachodni.pl

Dotąd nie we wszystkich aptekach pigułka "dzień po" była dostępna.

Jak pisze Kurier Lubelski, kierownicy aptek tłumaczą, że nie składają zamówień na EllaOne, bo tabletek nie ma również w hurtowniach farmaceutycznych. Jak twierdzą nikt do tej pory nie pytał o EllaOne. Jedna z aptek choć ma w sprzedaży awaryjną pigułkę od 2-3 tygodni, to nie ma na nią chętnych. Kosztuje ok. 120 zł.

Farmaceuci twierdzą, że sposób wydawania pigułki budzi ich wątpliwości. Pacjentka omija gabinet lekarski i udaje się anonimowo do apteki po tabletkę.

Więcej: www.kurierlubelski.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum