Pigułka "dzień po" będzie dostępna w Polsce bez recepty

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 14 stycznia 2015 12:51

Tabletka "dzień po" będzie dostępna w Polsce bez recepty, zgodnie z decyzją Komisji Europejskiej - poinformował Gazetę Wyborczą rzecznik Ministerstwa Zdrowia Krzysztof Bąk.

Pigułka "dzień po" będzie dostępna w Polsce bez recepty

W ubiegłym tygodniu Komisja Europejska zgodziła się, by pigułka "dzień po" była sprzedawana w krajach UE bez recepty. Jest ona przydatna choćby wtedy, gdy zawiodą klasyczne metody, np. prezerwatywa. Rzecznik KE ds. zdrowia Enrico Brivio zastrzegł jednak, że ostateczną decyzję Komisja pozostawia władzom poszczególnych krajów członkowskich.

Do tej pory w Polsce tabletkę "dzień po" można było uzyskać jedynie na receptę. Po zeszłotygodniowej inicjatywie KE wiceminister zdrowia Sławomir Neumann stwierdził, że dostępność takiej pigułki w Polsce jest a recepta nie jest jakimś wielkim utrudnieniem w jej pozyskaniu.

W rozmowie z PAP minister Neumann powiedział, że Polska była przeciwna decyzji KE, głosowała przeciwko na posiedzeniu Europejskiej Agencji ds. Leków i jeżeli będzie zapis o decyzji władz krajowych, to zostanie utrzymamy przepis o jej dostępności na receptę.

Po tej wypowiedzi wiceministra Neumanna oburzyła się Federacja na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny: W środę (14 stycznia) rzecznik ministerstwa, Krzysztof Bąk poinformował Gazetę Wyborczą,że jednak tabletka "dzień po" będzie dostępna w Polsce bez recepty. Taką decyzję podjęła Komisja Europejska, więc my musimy się do tego dostosować - stwierdził.

Resort zdrowia musi teraz przekazać informację Naczelnej Izbie Aptekarskiej i Urzędowi Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

Więcej: www.gazeta.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum