Pięć leków dostępnych bez recepty, które mogą silnie uzależnić

Autor: oprac. SzB • Źródło: mgr.farm, leki.pl, politykanarkotykowa.pl, Rynek Zdrowia30 sierpnia 2022 21:59

Pozamedyczne wykorzystanie leków dostępnych bez recepty w aptekach może być niebezpieczne i prowadzić do uzależnienia. Zwłaszcza, jeśli nie przestrzega się zalecanego dawkowania i okresu ich stosowania. Te pięć leków, dostępnych bez recepty, może uzależnić.

Pięć leków dostępnych bez recepty, które mogą silnie uzależnić
Pięć leków dostępnych bez recepty, które mogą silnie uzależnić Fot. AdobeStock
  • Wykorzystanie leków dostępnych powszechnie bez recepty w sposób pozamedyczny może być bardzo niebezpieczne
  • Istnieją bowiem leki, które - w przypadku złego i długotrwałego dawkowania - mogą uzależnić. Leki te dostępne są bez recepty
  • Wśród nich są popularne i dostępne w zasadzie "od ręki" preparaty. Zaliczamy do nich m.in. dekstrometorfan czy kodeinę. Listę pięciu takich substancji opisał m.in. portal mgr.farm 

5 leków dostępnych bez recepty, które mogą uzależnić

Leki, które są dostępne w aptekach bez recepty, mogą uzależnić i stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia. Dlatego też lekarze ostrzegają, że przyjmowanie ich w nadmiarze może prowadzić do groźnych skutków ubocznych. 

Dla przykładu, dekstrometorfan to lek przeciwkaszlowy i pochodna morfiny. Jest "stosowany w celu złagodzenia suchego kaszlu, działający na poziomie rdzenia przedłużonego" - przypomina, na stronie leki.pl, mgr farm. Aneta Pacławska-Jaśkiewicz. 

W zależności od przyjętej dawki, występują różne objawy przedawkowania. 

- Dostępny jest bez recepty w postaci tabletek (Acodin) lub syropów (Tussi Drill). Często łączony jest z paracetamolem w popularnych lekach “na przeziębienie” (Gripex, Grypostop, Gripblocker Express). W wyższych dawkach niż terapeutyczne powoduje efekt narkotyczny. Głównym powodem przewlekłego zażywania dekstrometorfanu jest poprawa nastroju - dodaje ekspertka.

Do skutków ubocznych jego nadmiernego zażywania należą m.in. halucynacje czy problemy z koncentracją i pamięcią. 

Benzydamina

Z kolei beznydamina posiada właściwości przeciwbólowe czy miejscowo znieczulające. 

- To coraz bardziej popularny środek odurzający. Wykazuje działanie psychoaktywne w wysokich dawkach (500 mg i powyżej). Zastosowana doustnie, łatwo wchłania się z przewodu pokarmowego, osiągając maksymalne stężenie w czasie 2-4h. Przenika łatwo przez barierę krew-mózg - pisze Agnieszka Skrzetuszewska na łamach portalu mgr.farm.

Przypomina także, że "osoby stosujące benzydaminę w celach rekreacyjnych potwierdzają występowanie różnego rodzaju halucynacji". 

Pseudoefedryna

Następną substancją, na którą zwracają uwagę eksperci, są preparaty stosowane w przypadku nieżytu nosa, które zawierają  pseudoefedrynę. Może być ona zażywana - w celach pozamedycznych - w celu polepszenia nastroju.

Substancja przyspiesza oddech i pracę serca oraz podnosi poziom glukozy we krwi. Stosowana jest także w celu przyśpieszenia procesu odchudzania. 

Kodeina

Kodeina jest lekiem należący do rodziny opioidów - posiada więc silne działanie przeciwbólowe. Występuje m.in. w preparatach na kaszel (stosuje się ją w leczeniu suchego i uporczywego kaszlu). Poza tym wywołuje uczucie euforii i zadowolenia, które później przechodzi w senność i apatię. 

Difenhydramina

Z kolei difenhydramina posiada działanie nasenne. Zmniejsza także dolegliwości, które są związane z chorobą lokomocyjną. Substancja bywa wykorzystywana w celu wywołania halucynacji. 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum