PharmaExpert: pacjenci ponoszą trzy czwarte kosztów leków

Autor: LJX/Rynek Zdrowia • • 26 marca 2014 13:21

Mimo kilkuprocentowych wzrostów sprzedaży we wszystkich segmentach rynku (produkty refundowane, leki na receptę pełnopłatne, produkty w tzw. sprzedaży odręcznej) zanotowanych w 2013 r. sprzedaż apteczna nadal nie powróciła do poziomu z roku 2011, tj. do okresu sprzed wprowadzenia nowelizacji ustawy o refundacji leków - ocenia Piotr Kula, prezes firmy PharmaExpert.

- W 2013 r. sprzedaż apteczna wyniosła 27,6 mld zł, tj. o 1,3 proc. mniej niż w 2011, przy czym leków refundowanych sprzedano o ponad 18 proc. mniej. Jednym z ewidentnych skutków ustawy refundacyjnej jest zmiana struktury sprzedaży - leki refundowane w 2013 r. stanowiły już tylko 35 proc. sprzedaży aptecznej, podczas gdy w 2011 r. jeszcze 45 proc.. Zdecydowanie rosną udziały sprzedaży leków pełnopłatnych oraz OTC, przy czym w odniesieniu do tych ostatnich zanotowano ponad 10 proc. wzrost cen - mówił prezes Kula podczas III Kongresu Farmaceutyczno-Ekonomicznego PGF (21-23 marca 2014 r.).

Według danych PE, sprzedaż średniej polskiej apteki wyniosła w 2013 r. 2 mln zł, tj. o 2,3 proc. mniej niż w r. 2011. - Apteki zmuszone do poszukiwania oszczędności ekonomicznych obniżyły zapasy magazynowe. Poziom współpłacenia zmalał tylko w odniesieniu do leków z wykazów refundacyjnych, natomiast przy uwzględnieniu zakupów leków pełnopłatnych można stwierdzić, iż pacjenci ponoszą trzy czwarte kosztów leków - zaznaczył szef PharmaExpert.

Zahamowanie trendu wzrostu rynku farmaceutycznego w latach 2012-2013 spowodowało, iż nastąpiła względna stabilizacja liczby aptek. O ile jednak zamykane apteki  w większości należały do indywidualnych aptekarzy, to nowe apteki otwierane są w znaczniej mierze przez przedsiębiorstwa sieciowe. Jak wskazują badania omawiane przez  Macieja Kuźmierkiewicza, dyrektora generalnego IMS Health, ponad połowa aptekarzy oceniła, iż w ubiegłym roku pogorszyła się sytuacja ekonomiczna ich placówek.

Ponad 21 proc. aptekarzy twierdzi, że ma większe niż poprzednio trudności z terminowym regulowaniem należności do hurtowni. W ciągu ostatniego roku wzrósł  udział aptek sieciowych (z 26 do 29 proc.), a ich obroty stanowią aktualnie już 44 proc. łącznej sprzedaży aptecznej w Polsce.

Jak prognozuje dyrektor Marcin Gawroński z IMS Health trend ten utrzyma się w bieżącym roku. Liczba aptek indywidualnych spadnie do ok. 40 proc., natomiast apteki sieciowe (tzn. firmy posiadające 5 i więcej placówek) będą odpowiadać za blisko połowę sprzedaży leków w Polsce.
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum