PharmaExpert o stanach magazynowych w aptekach w styczniu 2012 roku

Autor: PharmaExpert/Rynek Zdrowia • • 27 lutego 2012 15:29

Aptekarze, przygotowując się do zmian cen, już w listopadzie zaczęli obniżać poziom zapasów w magazynie. W efekcie magazyn apteczny w 2012 roku jest mniejszy niż rok wcześniej.

Dotyczy to nie tylko leków na receptę, ale i np. produktów OTC. Magazyny apteczne zostały zredukowane w grudniu 2011 - w porównaniu do października 2011 (miesiąc odniesienia, potraktowany jako taki, na który nowa ustawa nie miała jeszcze bezpośredniego wpływu) - odpowiednio o: 24% w przypadku leków na receptę i 22% w przypadku leków OTC - wynika z oceny firmy analitycznej PharmaExpert.

Styczeń 2012 r. przyniósł częściową odbudowę zapasów w porównaniu do października 2011 r.: do poziomu 83% - w przypadku produktów na receptę i 87% - w przypadku produktów OTC.

Częste zmiany związane z obwieszczeniami mogą wpłynąć na utrzymywanie niższych, średnich, stanów magazynów - szczególnie w przypadku produktów refundowanych. Jest to związane z możliwością przeceny magazynu, która niekoniecznie musi być korzystna dla właścicieli aptek.

Szczególnie interesujący może wydawać się spadek stanów magazynowych produktów nie na receptę. Ale da się to wyjaśnić, bowiem, to właśnie te (i inne podobne) produkty mogą stać się kluczowe do odzyskania utraconej marży na produktach refundowanych pod rządami nowej ustawy refundacyjnej - przewiduje PharmaExpert.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum