Pfizer czeka na decyzję FDA w sprawie leku Paxlovid. Ma chronić przed skutkami COVID-19

Autor: oprac. JKB • Źródło: PAP17 listopada 2021 06:54

Koncern Pfizer złożył wniosek do FDA (Agencji Żywności i Leków) o zgodę na stosowanie leku Paxlovid w leczeniu przeciwko COVID-19. W testach lek znacznie obniżył liczbę zgonów oraz hospitalizacji.

Lek od Pfizera zmniejsza liczbę hospitalizacji z powodu COVID-19. Fot. Shutterstock
  • Pfizer złożył wniosek do amerykańskiej FDA o zgodę na stosowanie w leczeniu Covid-19 jego leku o nazwie Paxlovid
  • Agencja przeanalizuje dane na temat skuteczności oraz bezpieczeństwa tego leku
  • Koncern informował wcześniej o testach stosowania Paxlovidu na grupie dorosłych, u których wykryto pierwsze symptomy COVID-19. Lek znacznie zmniejszył liczbę hospitalizacji i zgonów o 89 proc.
  • Leczenie COVID-19 przy pomocy Paxlovidu może odbywać się w warunkach domowych

Lek od Pfizera czeka na akceptację

- Staramy się działać tak szybko, jak to możliwe, aby dostarczyć pacjentom tę potencjalną formę leczenia - oznajmił w komunikacie szef Pfizera Albert Bourla.

FDA przeanalizuje teraz dane na temat skuteczności i bezpieczeństwa nowego leku, który będzie sprzedawany pod nazwą Paxlovid.

Wcześniej koncern poinformował, że w testach stosowanie Paxlovidu w leczeniu dorosłych chorych z grupy wysokiego ryzyka, u których wykryto wczesne symptomy Covid-19, zmniejszyło liczbę hospitalizacji i zgonów o 89 proc.

Aby uzyskać najlepsze efekty leczenia, należy rozpocząć podawanie Paxlovidu w ciągu trzech dni od pojawienia się objawów choroby, co oznacza, że bardzo istotnym etapem walki z konsekwencjami zakażenia jest wczesne testowanie i szybkie stawianie diagnozy - wyjaśnia agencja AP.

Czytaj: Lek na Covid-19. Pfizer: nasz preparat chroni w blisko 90 proc. przed ciężkim przebiegiem tej choroby

Premier Morawiecki: Polska zakontraktowała leki na COVID-19

 

Czym jest lek Paxlovid?

Paxlovid należy do grupy leków stosowanych od mniej więcej dekady w leczeniu m.in. HIV czy wirusowego zapalenia wątroby typu C. Leczenie Covid-19 przy pomocy tego preparatu może się odbywać w domu.

Jak podaje AP, część ekspertów medycznych uważa, że leczenie Covid-19 będzie polegało na podawaniu kilku leków, aby chronić pacjentów przed różnymi skutkami zakażenia wirusem.

Wcześniej we wtorek Pfizer podpisał umowę, na mocy której udostępni innym producentom możliwość produkowania tańszej wersji leku na Covid-19, co może oznaczać, że terapia będzie dostępna w 95 krajach - podaje AP. 

Sprawdź: Awaryjne dopuszczenie leku na COVID-19 w USA? Wniosek złożył gigant farmaceutyczny

Zdrowie Polaków w pandemii. "Wyniki alarmują i to w wielu dziedzinach"

Ile zarabiają producenci szczepionek przeciw COVID-19? Ogromne zyski w ciągu ledwie sekundy

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum