Penta kupuje apteki Mediq w Polsce za 224 mln zł

Autor: JJX/Rynek Zdrowia • • 08 sierpnia 2013 10:41

Penta Investments nabywa apteki Mediq, zarządzane dotychczas przez grupę ACP Pharma. Transakcja jest częścią procesu sprzedaży ACP Pharma SA, w którym Penta bierze udział w partnerstwie z firmą Neuca SA. Wartość transakcji wyniesie 224 mln zł.

Penta kupuje apteki Mediq w Polsce za 224 mln zł
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
Po jej sfinalizowaniu polska część sieci aptek należących do Penta, będzie liczyć blisko 300 punktów i stanie się drugim największym podmiotem na rynku aptecznym w Polsce. Transakcja wymaga zgody Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. 

- W wyniku nabycia aptek Mediq w Polsce - sieć aptek Dr.Max z portfolio Penta zajmie jedną z czołowych pozycji na rynku polskim. W kolejnych miesiącach będziemy koncentrować się na konsolidacji nowo przejętych sieci aptek - mówi Eduard Matak, partner Penta Investments, zarządzający inwestycjami w sektorze opieki zdrowotnej.

Dr.Max jest jedną z najbardziej znaczących spółek portfelowych Penta. W wyniku tej transakcji Dr.Max wzmocni istotnie swoją pozycję na polskim rynku i przyspieszy ekspansję w kraju.

Dr.Max jest jedną z największych sieci aptecznych w Europie Środkowej oraz liderem rynku w Czechach (25% udziału w rynku) i na Słowacji (15% udziału w rynku). Marka Dr.Max powstała w wyniku przeprowadzonej z sukcesem akwizycji aptek w Czechach i na Słowacji. Penta realizuje ten projekt od 2005 roku. W sieci działa ponad 500 aptek, w tym 70 aptek w Polsce, przychody ze sprzedaży wynoszą 620 mln euro w 2012 r.

Z kolei przychody ze sprzedaży Mediq Apteka wyniosły w 2012 r. 140 mln euro. Sieć Mediq Apteka liczy 190 aptek własnych oraz 79 franczyzowych.

Penta Investments jest środkowoeuropejską grupą inwestycyjną założoną w 1994 r., działającą w sektorach private equity i real estate. Całkowita wartość aktywów Penta wyniosła w 2012 r. 5,9 mld euro. Penta inwestuje w sektorach: detalicznym, ochrony zdrowia, lotniczym, budowy maszyn i narzędzi, rozrywkowym oraz w projekty bankowe.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum