Paxlovid działa na Omikrona? Prezes Pfizer Polska wyjaśnia

Autor: oprac. LJ • Źródło: PAP01 lutego 2022 09:19

Lek Paxlovid do stosowania w COVID-19 może być przyjmowany w domu. Ważne, by podać go w pierwszych pięciu dniach choroby, zanim dojdzie do rozmnożenia się wirusa w komórkach.

Paxlovid działa na Omikrona? Prezes Pfizer Polska wyjaśnia
Paxlovid wstrzymuje rozwój choroby już na samym początku - mówi Dorota Hryniewiecka-Firlej z Pfizer Polska Fot. Archiwum PTWP
  • EMA wydała warunkowe pozwolenie na dopuszczenie do obrotu leku Paxlovid do stosowania w COVID-19
  • To inhibitor proteazy wirusa SARS-CoV-2, do stosowania u osób dorosłych, którzy nie wymagają tlenoterapii
  • Lek działa poprzez blokowanie aktywności enzymu, którego koronawirus potrzebuje do replikacji, czyli wstrzymuje rozwój choroby już na samym początku

COVID-19. Paxlovid do podawania w tabletkach w domu

Komisja Europejska, po rekomendacji Komitetu ds. Produktów Leczniczych Stosowanych u Ludzi Europejskiej Agencji Leków, wydała warunkowe pozwolenie na dopuszczenie doustnego leku przeciwwirusowego Paxlovid do leczenia COVID-19.

Paxlovid to doustny lek przeciwwirusowy - inhibitor proteazy wirusa SARS-CoV-2, do stosowania u osób dorosłych, którzy nie wymagają tlenoterapii, i u których występuje zwiększone ryzyko wystąpienia ciężkiej postaci choroby.

- Dane zebrane w badaniach klinicznych potwierdzają, że terapia skutecznie ogranicza ryzyko hospitalizacji i zgonu, które było niższe niemal o 90 procent w porównaniu z grupą placebo. To wyniki badania klinicznego prowadzonego wśród niehospitalizowanych dorosłych pacjentów chorych na COVID-19, u których występuje wysokie ryzyko ciężkiego przebiegu choroby. Ponadto, po pięciu dniach podawania leku zaobserwowano około dziesięciokrotne zmniejszenie miana wirusa - to największe dotychczas ogłoszone zmniejszenie tego parametru w przypadku doustnego środka przeciwwirusowego przeciw COVID-19 - opisała efekty działania leku prezes Pfizer Polska, Dorota Hryniewiecka-Firlej. 

- Lek działa poprzez blokowanie aktywności enzymu, którego koronawirus potrzebuje do replikacji, czyli wstrzymuje rozwój choroby już na samym początku, zaraz po wtargnięciu wirusa do komórki, hamuje namnażanie się wirusa w komórce. Z tego powodu kluczowe jest, aby go podać w pierwszych pięciu dniach choroby - wyjaśniła.

Pacjenci powinni przyjmować lek dwa razy dziennie przez pięć dni wraz z tabletką rytonawiru. Mała dawka tej znanej i sprawdzonej od wielu lat substancji czynnej spowalnia rozkład leku, dzięki czemu pozostaje on aktywny w organizmie przez dłuższy czas i w wyższych stężeniach. W opakowaniu umieszczono tabletki w liczbie zapewniającej dawki na pełny, pięciodniowy cykl leczenia.

Paxlovid skuteczny na warianty w badaniach in vitro

Lek może być przyjmowany w domu i umożliwi leczenie COVID-19 bez konieczności hospitalizacji czy przyjmowania pacjentów na oddział intensywnej terapii, niezależnie od miejsca ich zamieszkania.

W ocenie szefowej Pfizer Polska, w dotychczasowych badaniach produkt leczniczy wykazał działanie przeciwwirusowe in vitro na warianty Alfa, Beta, Delta, Gamma, Lambda i Mu. Ponadto w teście biochemicznym wykazał silne działanie hamujące na proteazę związaną z wariantem Omikron, co również zostało potwierdzone w badaniach in vitro.

Hryniewiecka-Firlej dodała, że Pfizer zamierza do końca 2022 roku wyprodukować liczbę dawek wystarczającą do przeprowadzenia 120 milionów pełnych cykli leczenia.

- Jednocześnie poczyniliśmy inwestycje i będziemy w dalszym ciągu inwestować do około 1 mld dolarów własnych środków w produkcję i dystrybucję tego produktu leczniczego, analizując też możliwości ewentualnego zlecania produkcji innym podmiotom, aby zapewnić dostęp do niego w krajach o niskim i średnim dochodzie - podkreśliła.

W listopadzie Pfizer zawarł umowę z rządem USA na dostarczenie 10 mln pełnych cyklów leczenia: - Zawarliśmy również umowy zakupu z wyprzedzeniem z wieloma innymi krajami oraz jesteśmy w trakcie rozmów na temat potencjalnych dostaw z ok. 100 państwami na całym świecie. 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum