Pacjent przyniósł na SOR swoje leki. Ledwo zmieściły się na szpitalnej kozetce

Autor: oprac. ML • Źródło: Rynek Zdrowia08 grudnia 2022 19:30

Co rusz piszemy o polipragmazji, czyli wielolekowości - przyjmowaniu ponad 5 leków jednocześnie - i niebezpieczeństwach z tym związanych. To, co pokazał farmaceuta dr Piotr Merks na Twitterze, naprawdę zaskakuje.

Pacjent przyniósł na SOR swoje leki. Ledwo zmieściły się na szpitalnej kozetce
Polipragmazja może wywoływać odwrotny skutek terapeutyczny. Fot. Shutterstock
  • Polipragmazja bywa nazywa także wielolekowością. Mówimy o niej, gdy ktoś zażywa co najmniej 5 leków jednocześnie
  • Ze względu na starzejące się społeczeństwo i jednoczesne wydłużenie życia, eksperci przestrzegają, że polipragmazja jest zjawiskiem aktualnym i niebezpiecznym
  • Farmaceuta dr Piotr Merks udostępnił w mediach społecznościowych zdjęcie, na którym widnieją leki, przyniesione na SOR przez zażywającego je pacjenta. Ilość zadziwia

Pięć i więcej leków dziennie

Jak podaje NFZ, aż 1/3 Polaków po 65 roku życia przyjmuje co najmniej 5 leków dziennie – zażywanie kilku preparatów jednocześnie jest nazywane polipragmazją (wielolekowością). Nadmierne korzystanie z wielu medykamentów znacznie zwiększa ryzyko wystąpienia groźnych powikłań oraz interakcji.

W tym roku ruszył ministerialny pilotażowy program przeglądów lekowych. Wykonują go przeszkoleni w zbieraniu wywiadu i analizie problemów lekowych farmaceuci. W ramach pilotażu analiza lekowa pacjenta trafia do lekarza, który decyduje o dalszym leczeniu. Czy pilotaż przeglądu lekowego ma sens?  

Zdjęcie lekarstw i suplementów diety, które przyniósł na SOR jeden z pacjentów, opublikował na Twitterze farmaceuta dr Piotr Merks.

- Pacjent na SOR zabrał wszystkie swoje leki. Ktoś jeszcze kwestionuje zasadność przeglądu lekowego? – skomentował.

Dodajmy, że pilotaż trwa w Polsce od kwietnia br. 

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z 2 grudnia 2021 r., za prowadzenie pilotażu przeglądów lekowych odpowiada Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, a podmiotem prowadzącym pilotaż jest Szpital Kliniczny im. Heliodora Święcickiego w Poznaniu.

Pilotaż finansowany jest z budżetu państwa, a podmiotem odpowiedzialnym za jego monitorowanie i ewaluację jest Narodowy Fundusz Zdrowia.

 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze