Pacjent do MZ: domowe odpady medyczne trafiają do zwykłego kosza, a powinny do aptek

Autor: MZ/Rynek Zdrowia • • 06 września 2017 12:05

Potencjalnie niebezpieczne odpady medyczne powstają również w gospodarstwach domowych i najczęściej są wyrzucane do zwykłych koszy na śmieci. Pacjent, który cierpi chorobę pogarszającą parametry krzepnięcia krwi, wystosował do resortu zdrowia petycję ws. darmowego dostępu do pojemników medycznych. Podkreślił, że ma problem z oddawaniem odpadów medycznych do aptek.

Pacjent do MZ: domowe odpady medyczne trafiają do zwykłego kosza, a powinny do aptek
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Na problem utylizacji w gospodarstwie domowych jednorazowych strzykawek, zużytych opatrunków czy pasków do mierzenia poziomu cukru zwrócił uwagę autor petycji skierowanej pod koniec sierpnia br. do Ministerstwa Zdrowia.

"Krew jest materiałem biologicznym, który na zużytym pasku do pomiaru poziomu cukru, zużytym opatrunku (zwłaszcza, gdy długo sobie leży - dłużej niż 24-78 godzin), zużytej strzykawce/igle może być nośnikiem najróżniejszych zarazków, które w tym czasie się zdążyły rozwinąć (...) na wymienionych rzeczach" - pisze pacjent.

W petycji czytamy, że "od zbierania odpadów medycznych apteki się dystansują i ich nie przyjmują".

"Jeszcze nie trafiłem na taką, która odebrałaby odpady medyczne ode mnie. Może odebrałaby, gdyby opakowanie było bezpieczne, tzn. znajdowały się w pojemniku na odpady medyczne" - zauważa pacjent.

Postuluje o dostępność pojemników na odpady medyczne - najlepiej o pojemności 5-10 litrów - w aptekach, przychodniach, poradniach, szpitalach.

Dodaje, że przydałoby się zdyscyplinować apteki, by odbierały zarówno przeterminowane czy niepotrzebne leki, jak i odpady medyczne wytworzone przez człowieka.

Więcej: www.bip.mz.gov.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum