Pacjenci po przeszczepach mają problem z zakupem leków

Autor: rmf24.pl/Rynek Zdrowia • • 15 stycznia 2016 15:38

Po zmianach na liście leków refundowanych, które weszły w życie od 1 stycznia br., pacjenci po przeszczepach mają kłopot z zakupem kluczowych dla nich preparatów.

Leki stosowane dotychczas przez pacjentów są obecnie znacznie droższe Fot. Archiwum RZ

Kłopoty dotyczą dwóch leków. Oba zawierają tę samą substancję czynną - takrolimus. Jeden z nich to Prograf, zastąpiony na liście leków refundowanych generykiem o nazwie Taliximun. Drugi to Advagraf, zamieniony na lek o nazwie handlowej Envarsus - informuje rmf24.pl

Lekarze nie ukrywają, że muszą przepisywać pacjentom stare leki, bo nowych i tak nie można kupić. Za stare trzeba natomiast słono płacić, o ponad 50 zł więcej niż wcześniej.

W ocenie lekarzy problemów jest jednak więcej. Nie w przypadku każdego pacjenta można automatycznie zamienić oba leki, zamiana może się bowiem wiązać z koniecznością hospitalizacji i obserwowania, jak pacjent reaguje na specyfik.

O problemach alarmują też aptekarze, którzy nie potrafią określić, na kiedy będą w stanie zamówić pacjentom nowe leki z listy refundacyjnej. Chorzy odwiedzając kolejne apteki słyszą, że muszą uzbroić się w cierpliwość.

Więcej: www.rmf24.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum