Pacjenci (niektórzy) mają teraz jak w raju!

Autor: Stanisław Piechula/Rynek Zdrowia • • 03 stycznia 2012 17:06

Aptekarze z trwogą ciągle się dopytują i upewniają, czy rzeczywiście mogą realizować recepty bez wpisanych lub wpisanych błędnie odpłatności za leki refundowane? Pacjenci za to są chwilowo w raju - pisze dr n. farm. Stanisław Piechula, wiceprezes Rady Śląskiej Izby Aptekarskiej.

Założenia sposobu wystawiania recept były takie, że lekarz wpisuje właściwą odpłatność na lek, który z uwagi na daną chorobę ubezpieczonemu pacjentowi przysługuje.

Połowa rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie recept lekarskich to wytyczne jak lekarz powinien wypisać receptę, a więc zrealizować swój obowiązek przy wystawianiu recept.

Nowy Minister wprowadził do drugiej części rozporządzenia nowe zapisy, określając jak apteka może wydać pacjentowi lek refundowany, gdy lekarz nie wystawi recepty właściwie. Niestety przy obecnych założeniach ustawowych dotyczących odpłatności za leki, które powinien wpisać lekarz, nie było możliwe zrealizowanie takich ustępstw bez strat.

Tak więc obecnie, gdy lekarz nie wpisze właściwych odpłatności za leki, apteki wydają leki refundowane wszystkim ubezpieczonym pacjentom jak leci, niezależnie czy się one należą czy nie.

Patrząc ze strony pacjentów, należy pochwalić Ministra, gdyż dokładnie takie rozwiązania powinny się znaleźć w rozporządzeniu, by prawa pacjenta do bezproblemowego otrzymania leku jako świadczenia gwarantowanego ustawą były respektowane. Pacjent nigdy nie powinien wyjść z apteki z kwitkiem, bez leku refundowanego, czyli apteka zawsze powinna ubezpieczonemu pacjentowi zrealizować receptę na lek refundowany, niezależnie od poprawności jej wystawienia przez lekarza.

Jednak obecnie w wyniku nieudolnego poszukiwania sposobów na protest lekarzy i niewłaściwe wypisywanie recept, wszyscy pacjenci są w raju lekowym, szczególnie Ci, którym refundacja nie przysługuje, np.:

• odchudzający się Metforminą, gdyż jest była refundowana tylko dla cukrzyków;

• Clonazepam refundowany jest tylko dla osób z padaczką, ale refundowany wszystkim potrzebującym;

• Zoladex refundowany tylko przy niektórych nowotworach złośliwych, teraz dla wszystkich np. przy leczeniu bezpłodności;

• Lipancrea, Kreon, też refundowany wszystkim z zaburzeniami trawienia;

• Clopidogrele też dla każdej miażdżycy, a nie tylko tej ze stentami;

•  Gabapentyna stosowana w bólu neuropatycznym lub zespole niespokojnych nóg, a w refundacji tylko dla padaczki opornej na leczenie;

• Megace, znakomity anabolik dla wszystkich zainteresowanych, a we wskazaniach tylko na nowotwory złośliwe;

• Granuflexy pisane na wszelkie trudne gojenia łącznie z oparzeniami, a refundowane tylko na przewlekłe odleżyny;

• wszystkie steroidy wziewne stosowane pomocniczo przy infekcjach górnych dróg oddechowych, a wskazane przy astmie i kilku innych chorobach;

• i wiele wiele innych !

Ciekawe kiedy i jak się zakończą te chwile raju dla pacjentów !?

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum