Pacjenci nie chcą tańszych zamienników leków

Autor: Polska Dziennik Bałtycki, LJ/Rynek Zdrowia • • 01 lutego 2010 17:45

Co trzecia osoba nie wykupuje wszystkich przepisanych na recepcie leków

Pięć lat temu do wybiórczego zakupu leków zaleconych przez lekarza przyznawała się jedna czwarta Polaków, teraz już ponad 33 procent. Z tego blisko połowa to ludzie starsi.

Tylko niecałe 30 proc. pacjentów deklaruje, że zdarza im się zmieniać leki na tańsze odpowiedniki. Ci, którzy tego nie robią, tłumaczą się obawami i przekonaniem, że skoro coś jest tańsze, to tym samym na pewno gorszej jakości.

– Powielanie tego stwierdzenia jest błędem, bo kompletnie nie znajduje uzasadnienia w rzeczywistości. Odpowiedniki muszą być tej samej jakości, co oryginał, inaczej nie można by ich było sprzedawać – zapewnia Weronika Żebrowska, pomorski inspektor farmaceutyczny. – Opinia wzięła się z czasów, gdy proces rejestracji leków pozostawiał wiele do życzenia. Dziś jest on bardzo dokładny, lekarstwa zanim trafią na rynek są wszechstronnie badane.

Zgodnie z przepisem wprowadzonym przez Ministerstwo Zdrowia, aptekarz musi poinformować klienta, że drogie tabletki może zastąpić tańszymi odpowiednikami.

– Aktualne przepisy polskiego Prawa Farmaceutycznego stwierdzają, że kiedy leki mają tę samą nazwę międzynarodową, to można je zamieniać w aptece, o ile lekarz nie zastrzeże substytucji wpisując „nie zamieniać“ na recepcie – mówi portalowi rynekzdrowia.pl prof. Michał Nowicki, kierownik Kliniki Nefrologii, Hipertensjologii i Transplantologii Nerek Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego nr 1 im. N. Barlickiego w Łodzi.

W momencie, kiedy lek innowacyjny traci ochronę patentową, na rynek wchodzą jego generyczne odpowiedniki. Im jest ich więcej, tym bardziej spada ich cena, bo konkurują między sobą na rynku. Po dwóch latach od wejścia na rynek są one średnio o 40 proc. tańsze od leków innowacyjnych. Konkurencja ze strony produktów generycznych prowadzi zatem do znacznego obniżenia cen dla pacjentów.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum