Pacjenci chcą zwrotu pieniędzy za wycofane z obrotu leki na nadciśnienie

Autor: Głos Wielkopolski/Rynek Zdrowia • • 12 lipca 2018 12:34

Główny Inspektor Farmaceutyczny wycofał z obrotu 48 leków na nadciśnienie. Jego decyzja wywołała zaniepokojenie wśród chorych, którzy obawiają się nie tylko o zdrowie ale także o to, czy dostaną zwrot pieniędzy za leki.

Fot. archiwum

GIF wydał decyzję o wycofaniu 48 produktów z powodu wykrycia zanieczyszczenia w substancji czynnej (walsartan) produkowanej przez chińską spółkę. Korzystało z niej wielu producentów leków, w tym Polpharma, która zwróciła się do farmaceutów, rekomendując dwa sposoby postępowania.

Pierwszy dotyczy sytuacji, gdy pacjent posiadający wadliwy produkt nie ma paragonu. Wtedy apteka powinna wydać mu zamiennik lub ten sam lek z innej serii. Fakturę zbiorczą na wydane produkty farmaceuta ma przesłać firmie farmaceutycznej.

Jeśli natomiast pacjent posiada dowód zakupu, może otrzymać pieniądze za lek, jeśli zgłosi się do apteki, w której dokonał zakupu.

Wielu farmaceutów przyznaje, że ma wątpliwości dotyczące scenariuszy rekomendowanych przez firmę Polpharma i na razie nie będzie ani zwracać pieniędzy za wadliwe produkty, ani wydawać zamienników. Decydują się jedynie na przyjęcie leków do utylizacji i czekają na interpretację przepisów przez izby aptekarskie.

Więcej: plus.gloswielkopolski.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum