×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Pacjenci apelują o obniżenie cen oryginalnych leków immunosupresyjnych

Autor: kurierlubelski.pl/Rynek Zdrowia29 listopada 2017 18:59Aktualizacja: 29 listopada 2017 19:02

W Polsce żyje prawie 16 tys. osób po przeszczepach narządów. Od kilku miesięcy pacjenci z całej Polski piszą petycje do ministra zdrowia, organizują marsze i proszą o powstrzymać podwyżki cen leków oryginalnych leków immunosupresyjnych stosowanych m.in. po transplantacjach.

Pacjenci apelują o obniżenie cen oryginalnych leków immunosupresyjnych
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

- Za nami już cztery podwyżki cen leków immunosupresyjnych - mówi Kurierowi Lubelskiemu Tomasz Samborski z inicjatywy „My przed/po transplantacji - ruch na rzecz pacjentów”. Wskazuje, że jeden z oryginalnych leków immunosupresyjnych zdrożał z 92 do 422 zł.

Ministerstwo Zdrowia tłumaczy, że leki, do których wzrosła dopłata pacjentów, mają swoje tańsze odpowiedniki (leki generyczne). Resort zapewnia że są bezpieczne dla pacjentów - przypomina Kurier Lubelski.

- Mamy większe zaufanie do leków oryginalnych aniżeli generyków, bo przeszły one szczegółowe badania na grupie ludzi chorych po przeszczepach, a generyki są tylko odtworzeniem tego, co już znamy. Poza tym pacjentom nie można zmieniać leków na podstawie decyzji urzędników. To nie są landrynki. O tym powinien decydować lekarz - zaznacza prof. Sławomir Rudzki, kierownik Kliniki Chirurgii i Transplantologii w Szpitalu Klinicznym nr 4 w Lublinie.

Więcej: kurierlubelski.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze