PZPPF: oczekujemy Refundacyjnego Trybu Rozwojowego

Autor: PZPPF/ Rynek Zdrowia • • 12 sierpnia 2019 13:03

W związku z pojawiającymi się informacjami w prasie, jakoby branża farmaceutyczne była przeciwna wprowadzeniu Refundacyjnego Tryby Rozwojowego, chcielibyśmy stanowczo podkreślić, że jest to oczekiwane przez przemysł narzędzie, które pozwoli na zwiększenie produkcji leków w naszym kraju, a tym samym zwiększy bezpieczeństwo lekowe Polski - czytamy w poniedziałkowym (12 sierpnia) komunikacie PZPPF.

PZPPF: oczekujemy Refundacyjnego Trybu Rozwojowego
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Jak zauważa Polski Związek Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego, zrozumiałym jest, że firmy, które nie inwestują w Polsce, a jedynie sprzedają na naszym rynku leki, są przeciwne preferowaniu dostawców krajowych. Jednak krajowi producenci leków - zarówno firmy polskie, jak Polfa Tarchomin, Adamed i Polphrama oraz zagraniczne, jak Mylan, Servier, Sandoz, czy Teva, które zainwestowały w Polsce oczekują, że rząd i  parlament będzie wspierał ich działalność gospodarczą.

Jednocześnie podkreślają, że wiele państw Unii Europejskiej wprowadziło instrumenty stymulujące produkcję leków na terenie swojego kraju i z powodzeniem wspiera własny przemysł.

"Ostatni kryzys lekowy pokazał, że w interesie bezpieczeństwa lekowego polskich obywateli należy jak najszybciej zachęcić producentów do zwiększenia produkcji leków i substancji czynnych w Polsce, a także przenoszenia jej do naszego kraju. Od lat podkreślamy, że nie domagamy się podwyżek cen naszych leków. Chcemy, aby Ministerstwo Zdrowia zaprzestało prowadzenia presji cenowej, która zmusza nas do ich obniżek. Dzięki temu krajowi producenci zbudują kapitał umożliwiający rozwój" - argumentuje PZPPF.

Dodaje, że Refundacyjny Tryb Rozwojowy w ramach środków przeznaczanych na refundację leków może stymulować rozwój produkcji leków w Polsce. Jego wprowadzenie zostało zapisane w przyjętej przez Rząd „Polityce Lekowej Państwa na lata 2018-2022” jako narzędzie realizacji jednego z celów wyznaczonych w tym dokumencie - rozwoju krajowego przemysłu farmaceutycznego.

PZPPF przypomina, że wdrożenie instrumentów rozwijających produkcję leków w Polsce popierają nie tylko pracodawcy i związki zawodowe, ale i większość Polaków. Badania CIVITA Polska z kwietnia br. pokazują, że coraz więcej Polaków obawia się braku leków w aptekach, a wśród obawiających się aż 74 proc. doświadczyło takiej sytuacji. Prawie 85 proc. badanych uważa, że nasz rząd powinien wspierać rozwój przemysłu farmaceutycznego, bo produkcja leków w kraju jest gwarancją bezpieczeństwa zdrowotnego.

- Polacy mają świadomość, że produkcja leków w kraju to bezpieczeństwo zdrowotne i gwarancja dostępności leków, a także wzrost gospodarczy, miejsca pracy, rozwój nauki i medycyny. Dlatego wydając pieniądze na refundację leków powinniśmy zastanawiać się od kogo kupujemy - mówi Barbara Misiewicz-Jagielak, wiceprezes PZPPF.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum