PZPPF: na zmianach w refundacji NFZ straci setki milionów zł

Autor: biznes.onet.pl/Rynek Zdrowia • • 10 lutego 2017 18:01

Proponowane zmiany zakładają tworzenie jednolekowych grup limitowych i skutkować będą niepotrzebnym zwiększeniem wydatków Narodowego Funduszu Zdrowia o ok. 500 mln zł rocznie - szacuje Polski Związek Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego (PZPPF).

PZPPF: na zmianach w refundacji NFZ straci setki milionów zł
FOT. Archiwum RZ; zdjęcie ilustracyjne

Krajowi producenci leków, zrzeszeni w PZPPF, apelują o niewprowadzanie nowelizacją ustawy refundacyjnej zmian, które - według nich - będą skutkować nieuzasadnionymi preferencjami dla wybranych zagranicznych firm farmaceutycznych.

"Planowane zmiany (art. 15 ust. 3a i 3b projektu ustawy refundacyjnej) skutkować będą niepotrzebnym zwiększeniem wydatków NFZ w każdym roku o równowartość środków przeznaczanych na całoroczny program bezpłatnych leków dla seniorów 75+, czyli o około 500 mln zł. Stanowią też wsparcie zagranicznych koncernów, tworząc nierówne warunki konkurowania na krajowym rynku rodzimym firmom" - czytamy w komunikacie PZPPF, cytowanym przez portal onet.pl.

W nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw zmieniającej Ustawę refundacyjną Ministerstwo Zdrowia proponuje tworzenie jednolekowych grup limitowych.

"Tymczasem grupy zostały utworzone po to, aby leki na te same schorzenia konkurowały ceną. Produkty mające zbliżone właściwości terapeutyczne umieszcza się w jednej grupie, a najtańszy (pokrywający 15 proc. zapotrzebowania) wyznacza limit będący podstawą wysokości refundacji leku przez NFZ. Dzięki temu ceny niektórych leków spadają nawet o kilkadziesiąt procent" - podaje PZPPF.

Zmiana proponowana przez resort zdrowia wprowadza możliwość wyodrębnienia do osobnych (jednolekowych) grup limitowych, leków oryginalnych po wygaśnięciu ochrony patentowej, gdy na rynku są już dostępne jego odpowiedniki generyczne, tylko na podstawie - jak stwierdził Związek - uznaniowej decyzji ministra zdrowia. W efekcie stanowi to przedłużenie monopolu tych produktów, ponieważ nie będą one musiały konkurować ceną z innymi z grupy.

"W konsekwencji uniemożliwi to uczciwą konkurencję na rynku leków w Polsce i zachwieje kondycją finansową krajowego przemysłu farmaceutycznego. To z kolei ograniczy produkcję w Polsce, zmniejszy zatrudnienie, spowoduje spadek wpływów podatkowych oraz zahamuje eksport. W dodatku zagrozi bezpieczeństwu lekowemu Polski i uzależni nasz rynek od zagranicznych koncernów farmaceutycznych" - ostrzega organizacja.

Więcej: biznes.onet.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum