PZ: lekarze-związkowcy zaproszeni na środę do premiera, NRL - do ministra

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 03 stycznia 2012 20:29

Protestujące organizacje lekarzy zostały zaproszone na środę (4 stycznia) do kancelarii premiera na spotkanie z Donaldem Tuskiem - poinformował we wtorek wieczorem (3 stycznia) PAP wiceprezes Porozumienia Zielonogórskiego Krzysztof Radkiewicz. Także w środę przedstawiciele Naczelnej Rady Lekarskiej mają się rozmawiać z ministrem zdrowia Bartoszem Arłukowiczem.

Według Radkiewicza w spotkaniu mają uczestniczyć m.in. przedstawiciele PZ, Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy oraz portalu Konsylium24. Lekarze już wcześniej domagali się spotkania z szefem rządu.

PAP nie udało się skontaktować z rzecznikiem rządu Pawłem Grasiem w tej sprawie.

Ze źródeł zbliżonych do kancelarii premiera PAP dowiedziała się, że we wtorek szef rządu spotkał się z ministrem zdrowia i z prezesem NFZ.

Od początku roku lekarze z OZZL i PZ - w proteście przeciwko przepisom refundacyjnym, które ich zdaniem są zbyt restrykcyjne i nakładają na medyków biurokratyczne obowiązki - nie określają na receptach poziomu refundacji leku i stawiają pieczątkę: "Refundacja leku do decyzji NFZ". Część pacjentów, pomimo prawa do wykupienia leków ze zniżką musi płacić za nie więcej.

Protest pieczątkowy oficjalnie poparło kilkanaście Okręgowych Izb Lekarskich; nieoficjalnie prawie wszystkie. Naczelna Rada Lekarska decyzję w tej sprawie ma podjąć w najbliższych dniach.

W środę ma się także odbyć zaplanowane już wcześniej i zapowiadane spotkanie NRL z ministrem zdrowia Bartoszem Arłukowiczem.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum