POLMED: grupy limitowe wyrobów medycznych powinny być bardziej zróżnicowane

Autorzy: JJ; oprac. PW • Źródło: Rynek Zdrowia20 lipca 2021 07:55

Zdaniem Arkadiusza Grądkowskiego, dyrektora generalnego Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Wyrobów Medycznych POLMED potrzebna jest reorganizacja systemu refundacji wyrobów medycznych w zakresie grup limitowych, w tym grupy opatrunków medycznych stosowanych w leczeniu ran przewlekłych.

POLMED: grupy limitowe wyrobów medycznych powinny być bardziej zróżnicowane
Arkadiusz Grądkowski, dyrektor generalny Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Wyrobów Medycznych POLMED. Fot. PTWP
  •  Arkadiusz Grądkowski: Istnieje potrzeba, by grupy limitowe wyrobów medycznych były bardziej zróżnicowane
  • Do grupy limitowej grup wrzuca się wszystkie rodzaje opatrunków, które bardzo się różnią. Wedle założeń powinny mieć ten sam cel terapeutyczny, ale tak nie jest
  • Są ku temu narzędzia prawne, by dokonać zmian w obrębie grup limitowych. Minister dysponuje w tym celu specjalnymi trybami w ustawie

- Z punktu widzenia Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Wyrobów Medycznych POLMED, producentów, dystrybutorów, ale też i z punktu widzenia organizacji pacjenckich, z którymi rozmawiamy niezbędna jest reorganizacja systemu refundacji wyrobów medycznych, tak aby grupy limitowe wyrobów medycznych były bardziej zróżnicowane - mówi dyrektor Izby, odnosząc tę opinię między innymi do grupy opatrunków stosowanych w leczeniu ran przewlekłych.

Za mało grup limitowych wyrobów medycznych


- Obecnie jest tylko kilka grup limitowych, które nawet potocznie są nazywane - proszę wybaczyć - śmietnikami - podkreśla.

- Do tych grup wrzuca się wszystkie rodzaje wyrobów medycznych, wszystkie rodzaje opatrunków, które bardzo się różnią. Wedle założeń powinny mieć ten sam cel terapeutyczny, ale tak nie jest - zaznacza dyr. Arkadiusz Grądkowski.

- Dlatego konieczna jest reorganizacja grup limitowych dla opatrunków, tak aby pacjenci mogli dostać innowacyjne wyroby medyczne, nowoczesne opatrunki. Czasami okażą się droższe w zakupie dla ministerstwa, ale na pewno będą tańsze dla systemu, bo pacjent szybciej dojdzie do zdrowia - mówi dyr. Grądkowski.


Są narzędzia prawne pozwalające na zmiany  


- Są już ku temu narzędzia prawne, by dokonać zmian w obrębie grup limitowych. Minister dysponuje w tym celu specjalnymi trybami w ustawie.


- Jako izba wystosowaliśmy do ministra propozycję w jakim trybie można dokonać tych zmian. Spotykaliśmy się w tej sprawie z ministerstwem już wielokrotnie i bardzo liczymy na zmianę - podkreśla dyr. Grądkowski.


Rozmowa została zarejestrowana podczas VI Kongresu Wyzwań Zdrowotnych (Katowice, 14-16 czerwca 2021 r.)

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum