PO krytycznie nt. projektu ustawy o rynku farmaceutycznym

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 14 grudnia 2016 13:32

Posłowie PO krytykują projekt ustawy o rynku farmaceutycznym, który ma zmienić zasady jego funkcjonowania. W ocenie Platformy przepisy projektu są "absurdalne".

PO krytycznie nt. projektu ustawy o rynku farmaceutycznym
Kto napisał tę ustawę, po co i dla kogo? - pytał Bartosz Arłukowicz Fot. PTWP

Opracowany przez parlamentarny zespół ds. regulacji rynku farmaceutycznego projekt ma zmienić zasady jego funkcjonowania; zaproponowano w nim m.in. przyznawanie prawa prowadzenia aptek wyłącznie farmaceutom, ograniczenie liczby aptek posiadanych przez jeden podmiot oraz wprowadzenie kryterium liczby mieszkańców przypadających na aptekę.

Arłukowicz podkreślił na konferencji prasowej w Sejmie, że projekt został stworzony przez specjalnie powołany w tej sprawie zespół, w którym zdecydowaną większość mają posłowie PiS. Jak wskazał, projekt ustawy o aptekach przygotowali parlamentarzyści, którzy są m.in. prawnikami, rolnikami i historykami.

- Posłowie PiS z tego zespołu uznali, że pacjentowi będzie lepiej, jeśli aptek będzie mniej, bo teraz jest ich za dużo - ironizował Arłukowicz. - Tak naprawdę - przekonywał - chodzi o ograniczenie konkurencyjności dla części grupy aptekarzy. To rzecz niespotykana w polskim prawie - podkreślił.

Arłukowicz zwracał uwagę, że marszałek Sejmu podjął decyzję, że projekt będzie procedowany przez sejmową komisję nadzwyczajną ds. deregulacji, a nie zdrowia czy gospodarki. Pytał, czym kierował się Kuchciński. - Co takiego jest w tej ustawie do ukrycia, że nie pozwala na to, aby komisja zdrowia, czyli komisja właściwa do tej sprawy, procedowała administracyjnie ten projekt? - podkreślił. - Kto ją napisał, po co i dla kogo? - dopytywał Arłukowicz.

Jego zdaniem, może marszałek "boi się tego, że posłowie PiS z komisji zdrowia sami nie chcą tego firmować".

Według polityka PO kolejny powód takiego procedowania projektu, może wynikać z tego, że "minister zdrowia coraz gorzej sobie radzi w czasie posiedzeń komisji zdrowia i coraz trudniej mu uzasadnić podejmowane przez siebie projekty".

Arłukowicz poinformował, że zwrócił się na piśmie do Kuchcińskiego o wyjaśnienie tej sprawy. Zapowiedział, że "mimo pewnych zabiegów marszałka" PO będzie "bardzo uważnie" śledziła proces legislacyjny tej ustawy, a on sam będzie uczestniczył w posiedzeniach komisji deregulacyjnej.

Wiceszefowa sejmowej komisji zdrowia Beata Małecka-Libera (PO) wskazała, że prawo farmaceutyczne, to "trudny zakres". Według niej proponowana regulacja rynku farmaceutycznego jest "systemem nakazowo-rozdzielczym".

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum